fbpx
Genel

Alata’dan Muz Üreticilerine Eğitim Semineri

Muz Üreticilerine Eğitim Semineri
Mersin"in Erdemli ilçesinde muz yetiştiriciliği semineri düzenlendi. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu ile sektör temsilcileri işbirliğiyle gerçekleştirilen seminere ilçedeki muz yetiştiricileri katıldı.
 
Mersin’in Erdemli ilçesinde muz yetiştiriciliği semineri düzenlendi. Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu ile sektör temsilcileri işbirliğiyle gerçekleştirilen seminere ilçedeki muz yetiştiricileri katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Alata Bahçe Kültürleri Araştırma İstasyonu Müdürü Dr. Davut Keleş, doğru ve bilinçli üretimin önemine değinerek, “Her sektörde olduğu gibi tarım ürünlerinde de rekabet hız kazanmıştır. Bu rekabetin yanında gıda güvenliği de gün geçtikçe daha fazla önem arz etmektedir. Bu iki nedenden dolayısıyla doğru ve bilinçli üretim yapılması adına eğitim kaçınılmaz olmaktadır” dedi.

Kurum olarak üreticiye yüksek performanslı muz fidesi verir hale gelmeyi hedeflediklerini de ifade eden Dr. Keleş, “Islah çalışmaları sırasında bizim üstün performansını gördüğümüz genotipler var. O genotiplerin çiftçilerimize de ulaşabilmesi için, yine laboratuarlarımızda çoğaltılması gerekiyor. Bunun içinde başka bir ekibimiz çalışma yürütüyor” diye konuştu.

Toplantı da genel muz yetiştiriciliği ve sera tasarımı konusunda Ziraat Yüksek Mühendisleri Hasan Pınar ve Cengiz Türkay, muzda nematod zararı ve muzda kök hastalıkları konularında ise Dr. Adem Özarslandan ile Dr. Serap Toker Demiray üreticilere bilgiler aktardı.

Üreticileri merak ettikleri konularda ise Yrd. Doç. Dr. Mustafa Akıllı aydınlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir