ANAMUR'da HAVA   Sadece kaçak muz ve çay bile milyonlarca dolar bırakıyor
04.01.2012
Can Ataklı - catakli@gazetevatan.com --------------------------------------------------Anladık ki Güneydoğu’da yapılan kaçakçılık devlet politikası haline gelmiş. Cümle iktidar yanlıları şimdi kaçakçılıkta “hamal” olarak kullanılan insanların hazin öykülerini dillendiriyor. Kaçakçılıktan milyar dolar kazanan başta terör örgütü PKK olmak üzere, bölgedeki devlet birimlerinin “göz yuman” yetkililerinden ve kaçakçılığın Türkiye içindeki uzantısı çetelerden söz eden yok.

Sadece kaçak muz ve çay bile milyonlarca dolar bırakıyor

Can Ataklı - catakli@gazetevatan.com


Can Ataklı
Anladık ki Güneydoğu’da yapılan kaçakçılık devlet politikası haline gelmiş. Cümle iktidar yanlıları şimdi kaçakçılıkta “hamal” olarak kullanılan insanların hazin öykülerini dillendiriyor. Kaçakçılıktan milyar dolar kazanan başta terör örgütü PKK olmak üzere, bölgedeki devlet birimlerinin “göz yuman” yetkililerinden ve kaçakçılığın Türkiye içindeki uzantısı çetelerden söz eden yok.

Bir ağlama edebiyatı ile kaçakçılık üzerinden yine bölge halkı için duygu sömürüsü yapılıyor o kadar.

Oysa bölgedeki kaçakçılık “halk çok fakir ne yapsın garipler” mantığı ile anlatılamayacak kadar büyük. Üstelik kaçakçılık denince son acı olay hatırlanıyor hep ve sanki burada sadece mazot kaçakçılığı yapıldığı izlenimi doğuyor.

Durum böyle değil. En büyük kaçak sektörlerinden biri sigara. Sonra şeker, et, muz, ananas geliyor. Uyuşturucuyu saymıyorum bile, çünkü o çok farklı boyutta.

Akdeniz bölgesindeki bir kentte yurt dışından taze meyve getiren bir tanıdığımdan çarkın nasıl döndüğünü açıkçası biraz da dehşete kapılarak dinledim.

Örneğin sigara 20 kuruştan çıkıyor Irak’tan. Sigara işinin arkasında devlet kurmaya hazırlanan bir aşiretin önde gelen isimleri var. Üstelik sanki işlerini Mersin’de “legal” olarak yapıyor gibi görünüyorlar.

Ama bu sigara Güneydoğu illerinde 2.5 liraya satılıyor. (Maliye Bakanı vergileri katlarken bunu düşünmeli.)

Kimler var arada? Birinci el bizzat terör örgütü. Haracını alıyor. Ardından gümrükte çalışanların bazıları, güvenlik güçleri, denetim noktalarındaki maliye elemanları, belediye görevlileri de paylarını alıyorlar.

Meyve işi yapan tanıdığım “Örneğin muz” dedi “Muz deyip geçmeyin, biz her bir dolara karşılık 1.8 dolar gümrük vergisi ödüyoruz, ama kevgire dönmüş Güneydoğu’dan her gün tonlarca muz giriyor. Bakın şunu söyleyeyim, muz ve çaydan sadece bir haftalık vergi kaybı 3 milyon dolar tutuyor. İşin büyüklüğünü anlayın artık” diye de ekledi.

“Kaçakçılık Güneydoğu’nun gerçeğidir” masalının arkasına sığınanların saklamak istediği manzara bu aslında. Belli ki iktidar, gerçek bir açılım yapmak, bölgeyi siyasi, sosyal ve ekonomik yönden geliştirmek yerine işin kolayına kaçmayı ve halkı “legalleştirilmiş bir avanta düzenine” alıştırarak bundan siyasi rant sağlamayı tercih etmiş.

İşin garibi, güya yasalara saygılı olduklarını ileri süren Silahlı Kuvvetler ise bu bozuk düzeni korumaktan, yasaları uygulamak yerine iktidarın istediği biçimde o düzene göz yummaktan kaçınmıyor.

Buna da devlet diyoruz. Ben “Kabile devleti” deyince artık kimse kızmasın lütfen.
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:13 Bugün Gelen: 722 Toplam Ziyaretçi: 3239003
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布