ANAMUR'da HAVA   Sadece kaak muz ve ay bile milyonlarca dolar brakyor
04.01.2012
Can Atakl - catakli@gazetevatan.com --------------------------------------------------Anladk ki Gneydou’da yaplan kaaklk devlet politikas haline gelmi. Cmle iktidar yanllar imdi kaaklkta “hamal” olarak kullanlan insanlarn hazin yklerini dillendiriyor. Kaaklktan milyar dolar kazanan bata terr rgt PKK olmak zere, blgedeki devlet birimlerinin “gz yuman” yetkililerinden ve kaakln Trkiye iindeki uzants etelerden sz eden yok.

Sadece kaçak muz ve çay bile milyonlarca dolar brakyor

Can Atakl - catakli@gazetevatan.com


Can Atakl
Anladk ki Güneydou’da yaplan kaçakçlk devlet politikas haline gelmi. Cümle iktidar yanllar imdi kaçakçlkta “hamal” olarak kullanlan insanlarn hazin öykülerini dillendiriyor. Kaçakçlktan milyar dolar kazanan bata terör örgütü PKK olmak üzere, bölgedeki devlet birimlerinin “göz yuman” yetkililerinden ve kaçakçln Türkiye içindeki uzants çetelerden söz eden yok.

Bir alama edebiyat ile kaçakçlk üzerinden yine bölge halk için duygu sömürüsü yaplyor o kadar.

Oysa bölgedeki kaçakçlk “halk çok fakir ne yapsn garipler” mant ile anlatlamayacak kadar büyük. Üstelik kaçakçlk denince son ac olay hatrlanyor hep ve sanki burada sadece mazot kaçakçl yapld izlenimi douyor.

Durum böyle deil. En büyük kaçak sektörlerinden biri sigara. Sonra eker, et, muz, ananas geliyor. Uyuturucuyu saymyorum bile, çünkü o çok farkl boyutta.

Akdeniz bölgesindeki bir kentte yurt dndan taze meyve getiren bir tandmdan çarkn nasl döndüünü açkças biraz da dehete kaplarak dinledim.

Örnein sigara 20 kurutan çkyor Irak’tan. Sigara iinin arkasnda devlet kurmaya hazrlanan bir airetin önde gelen isimleri var. Üstelik sanki ilerini Mersin’de “legal” olarak yapyor gibi görünüyorlar.

Ama bu sigara Güneydou illerinde 2.5 liraya satlyor. (Maliye Bakan vergileri katlarken bunu düünmeli.)

Kimler var arada? Birinci el bizzat terör örgütü. Haracn alyor. Ardndan gümrükte çalanlarn bazlar, güvenlik güçleri, denetim noktalarndaki maliye elemanlar, belediye görevlileri de paylarn alyorlar.

Meyve ii yapan tandm “Örnein muz” dedi “Muz deyip geçmeyin, biz her bir dolara karlk 1.8 dolar gümrük vergisi ödüyoruz, ama kevgire dönmü Güneydou’dan her gün tonlarca muz giriyor. Bakn unu söyleyeyim, muz ve çaydan sadece bir haftalk vergi kayb 3 milyon dolar tutuyor. in büyüklüünü anlayn artk” diye de ekledi.

“Kaçakçlk Güneydou’nun gerçeidir” masalnn arkasna snanlarn saklamak istedii manzara bu aslnda. Belli ki iktidar, gerçek bir açlm yapmak, bölgeyi siyasi, sosyal ve ekonomik yönden gelitirmek yerine iin kolayna kaçmay ve halk “legalletirilmi bir avanta düzenine” altrarak bundan siyasi rant salamay tercih etmi.

in garibi, güya yasalara saygl olduklarn ileri süren Silahl Kuvvetler ise bu bozuk düzeni korumaktan, yasalar uygulamak yerine iktidarn istedii biçimde o düzene göz yummaktan kaçnmyor.

Buna da devlet diyoruz. Ben “Kabile devleti” deyince artk kimse kzmasn lütfen.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:27 Bugn Gelen: 2003 Toplam Ziyareti: 2690643
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay