ANAMUR'da HAVA   Anamur ovası buz tuttu
18.01.2012
Yurdun dört bir yanında kar buz ve don kendisini hissettirirken, Mersin’in Anamur İlçesi’nde ova buz ile kaplandı. Muz ve çilek üreticileri, seralardaki mahsullerini dondan korumak için sabah saatlerine kadar seraların içerisindeki fıskiyelerini çalıştırmak zorunda kaldılar. Ziraat mühendisleri, 4 derecenin altındaki sıcaklığın muz ve çileğe ciddi zarar verebileceğini söylerken, bir haftalık yağışın ardından Anamur ovası dün deyim yerindeyse buz tuttu. Göletlerin üzerindeki buz tabakaları daha çok kristal şeklinde kendisini gösterdi

Sera naylonlarının üzerinde de aynı görüntüler vardı. Yağmurlamalardan gelen sular, soğuk nedeni ile donunca ince bir tabaka haline geldi. Vatandaşlar, buz kalıplarını taş ve asalarla kırarak basına gösterdiler. Yaşanan şiddetli yağışların ardından bulutların bir anda kaybolması ile etkili olan don olayının birkaç gün daha etkili olmasından endişe ediyorlar. Meteorolojinin verilerine göre ise bugün en düşük sıcaklık 3 derece olurken ovadaki buz görüntüleri dikkat çekti. Üreticiler, ürünlerin zarar görmüş olmasından endişe ediyor.


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:87 Bugün Gelen: 1314 Toplam Ziyaretçi: 2567998
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay