ANAMUR'da HAVA   Suriye’de ‘Muz Savalar’
29.02.2012
Beril Dedeolu Getiimiz hafta yaanan baz gelimeler, srail-ran-Suriye genindeki gerilimlerin ABD-Rusya-Avrupa ilikilerini belirlemeye baladnn iaretlerini tayordu. Tunus’ta dzenlenen ‘Suriye’nin Dostlar’ toplantsnda Trkiye, insani yardm faaliyetlerinin artacan aklad, Fransa Suriye’nin varlklarnn dondurulacan duyurdu; bundan sonraki toplantlarn da srasyla Trkiye ve Fransa’da olaca akland. Bu tablo, Suriye konusunda Fransa ile Trkiye’nin ayn tarafta yer aldn ve Suriye’deki rejimin karsnda yer alan lkelerin e bakanlar olarak onaylandklarn gsterdi.

ABD ise, Suriye’deki rejimden çok onu destekleyen ülkelere kar açk tavr ald ve Rusya ile Çin’e çok sert eletiriler yapt. BM’de Suriye’ye yaptrmlar veto eden bu iki ülkenin by-pass edilmesinin mümkün olduunu göstererek özellikle Rusya’ya meydan okudu. Bu arada, e zamanl olarak ABD’deki 16 istihbarat kuruluunun ortaklaa hazrladklar bir rapor basna verildi, buna göre ran’n nükleer silah üretmedii ilan edildi. Rastlant bu ya, Netanyahu da 5 Mart’ta ABD’ye yapaca ziyaret öncesinde srail’den ran kart sesler çkmamasn buyurdu.

Netleen saflar

srail’in ran’ hedef alan siyaseti devam ettikçe ran’n Rusya’ya ve hatta Çin’e daha fazla baml kalacana üphe bulunmuyor. Eer srail ran’ ‘kar taraf’ olarak görme eilimini azaltrsa, muhtemelen ran’n bu çerçevede Rusya’ya yapmasnn anlam kalmaz, ancak ittifaklarnn test edildii yer Suriye olur.

Suriye’de Rusya ran’, ran da rejimi destekliyordu; ancak gelinen noktada ran’n aradan çkarlmasna çalld ve esas oyuncu Rusya ile dorudan kar karya gelindii söylenebilir. Rusya da kendisine yönelik baskya boyun emeyeceini gösterdi ve Putin önce kendi füze sistemini kuracan açklad, sonra Tunus toplantsn protesto etti, ardndan da Karadeniz’de sava uçaklarn havalandrp Romanya hava sahasn taciz etti. Ksacas Rusya, ABD liderliindeki gruplarn kendi yaam alanlarn snrlanmasna göz yummayacan ilan etti.

ABD liderliindeki grubun kimler olduu ise açkça Suriye’nin Dostlar Grubu ile ilan oldu; Fransa ve Türkiye öne çkt. Libya’da da Fransa ile ngiltere öne çkmt ve her nedense Almanya’nn AB dnda öne çkt bir örnek olmad.

Gelimeler, ABD ile Rusya’nn eski günlere dönme ihtimalleri olduunu gösteriyor. Bu durumda Almanya’nn ABD liderliindeki kulübe, Rusya’ya ramen biat etmesi bekleniyor ve anlalan o ki Rusya-Almanya ban krmak da dorudan Fransa’ya, dolayl olarak da Türkiye’ye kalm durumda.

Ortadaki Almanya

Rusya-Almanya bann enerji ve dorudan ticaret-yatrm balamnda çok fazla kant mevcut. Bir tek örnek bile dengeleri anlamay kolaylatryor.

Dünya muz piyasasnda dört büyük kartel var ve Avrasya piyasasn öncülemi en büyük kartel bir Alman-Rus ortakl. Çin gibi baz ülkeler de bu piyasaya girmek istiyor ve hatta Pakistan’ yeni muz üretim cennetine dönütürme faaliyetleri sürdürüyorlar. Rastlant olsa gerek, muz yetien her yerde kokain de yetiiyor.

Bu büyük kartel, Avrupa-Rusya piyasalarna Rotterdam limanndan ulayor; Suriye-ran-Irak ve srail tarafna ise ulam Mersin limanndan yaplyor.

Dünya Ticaret Örgütü’ndeki anlamazlk konulardan birisinin muz olduu ve hatta rapor balklarnn ‘Muz Savalar’ eklinde düzenlendii düünülürse, sadece bu örnek bile Rus-Alman ibirliinin boyutlarn ve bu ittifak krmak isteyenlerin çabalarn anlamaya imkan verebilir. Sarkozy sonrasnda Fransa’nn Almanya’y Rusya’dan uzaklatrma rolü devam eder mi, oras üpheli. Bu nedenle Suriye’de zaman kstl ve somut gelimeler Nisan’a kadar ortaya çkacak gibi.

Star

http://www.haber10.com/makale/27282/


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:84 Bugn Gelen: 1258 Toplam Ziyareti: 2567942
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay