ANAMUR'da HAVA   Arap Baharı Rus Muz şirketini iflas ettirdi
29.02.2012
Arap Baharı Rus şirketi iflas ettirdi Rusya'nın en büyük meyve ihracat şirketi JFC, Arap Baharı nedeni ile Ortadoğu'da yaşanan belirsizliklerin iş kaybına neden olduğunu ve bağlantılarını kaybettiğini gerekçe göstererek iflasını istedi.

Arap Baharı Rus şirketi iflas ettirdi

24.02.2012 - 09:38
Rusya'nın en büyük meyve ihracat şirketi JFC, Arap Baharı nedeni ile Ortadoğu'da yaşanan belirsizliklerin iş kaybına neden olduğunu ve bağlantılarını kaybettiğini gerekçe göstererek iflasını istedi.

Şirketten yapılan açıklamada, iflasın gerekçesi olarak Ortadoğu'da gerçekleşen "Arap Baharı" gösterildi. Şirketin ihracatının yaklaşık yüzde 30'unun Ortadoğu ülkelerine yapıldığı belirtilen açıklamada, "Devrimlerin bölgede neden olduğu istikrarsızlık, bölgeden meyve ithalatının kesilmesine neden oldu. Üreticilerle ilişkilerimiz koptu ve borçlarımızı da tahsil edemiyoruz." denildi.

"JFC" şirketi genel müdürü Andrey Afanasyev ise yaptığı basın toplantısında, "İflas başvurusu sadece alacaklılardan korunmak için seçilmiş bir yol. Ortada kritik bir durum yok. Bu durumun Rus pazarına kötü şekilde yansıyacağını kimse düşünmesin. Bir kaç ay içinde şirket eski haline gelecek ve biz de iflas başvurumuzu geri çekeceğiz. Şu anda şirket faaliyetlerine devam etmek için gerekli kaynağa sahip ve eskisi gibi Rusya pazarındaki liderliğini devam ettirmeyi planlıyor." şeklinde konuştu.

1994 yılında St. Petersburg'da kurulan "JFC" şirketi her yıl yaklaşık 600 bin ton meyve pazarlıyor. Ekvador ve Costa-Rica'da yaklaşık 3 bin hektar muz bahçesine sahip olan grup, muz piyasasında Rusya'da yaklaşık yüzde 40'lık bir paya sahip. Şirket geçen yıl Rusya'ya yaklaşık 1 milyar dolarlık muz ithalatı gerçekleştirdi.

(CİHAN)

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:139 Bugün Gelen: 1064 Toplam Ziyaretçi: 2567748
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay