ANAMUR'da HAVA   BOZYAZIDA MUZ ÜRETİCİLERİNDEN MUSTAFA ARI'NIN BAHÇESİNDE İKİZ MUZ DALI
15.03.2012
Bozyazı ilçesinde Mustafa Arı nın serasındaki muz ikiz doğum yaptı.
Bozyazı'nın muz üreticilerinden Mustafa Arı ilçede en iyi muz üreticilerinden biri olması ile biliniyor.
Bozyazı İlçe Tarım Müdürü Şavaş Çelik İkiz Doğum Yapan Muz İçin Açıklama Yaptı:
Bozyazı İlçe tarım Müdürü Savaş Çelik İkiz Doğuran Muz ile açıklaması aynen şöyledir:

“Muz bitkisinde, halk arasında ikiz doğum, denilen hadise, teknik olarak değerlendirildiğinde bitkide modifikasyon (Canlılarda çevrenin etkisiyle meydana gelen ve kalıtsal olmayan özellikler) etkisi ile meydana gelen soma klonal varyasyondur.

Muz bitkisinin bulunduğu yerdeki çevre koşulları (ısı, sıcaklık, besin ) bazı genlerin işleyişini değiştirebilir. Bunun sonucunda da yeni bitkiler meydana getirebilir hücreler uzun süreli kültürlerde veya kısa sürelide olsa yüksek bitki büyüme düzenleyicileri içeren ortamlarda bu yeteneklerini (kompotens) yitirebilmektedir. Bu hücrelerden oluşan yeni bitkilerde gen veya kromozon bozuklukları sonucu kalıtsal ve fenotipik varyasyonlar (somaklonal varyasyon ) ortaya çıkmaktadır. Muzda ortaya çıkan varyasyonlar fenotipik (çevresel etkenlerin yarattığı özelliklerin canlının dış görünşndeki yansıması ) olarak görülmektedir. Kalıtsal değildir. Bu nedenle sonraki bireylerde görülmemektedir. Ortam koşulları eski haline döner ve oluşan karakter yine diğer oğul döllere aktarılmaz.

Bu tür varyasyonlar çok nadir karşılaşılan hallerdir. İlçemizde de bütün dünyada olduğu gibi bu tür varyasyonlarla karşılaşabilmektedir. Özellikle doku kültürü ile elde edilen bitkilerde somoklonal varyasyonlara daha sık rastlanılmaktadır.” dedi.
Bozyazı’nın Muz üreticilerinden Mustafa Arı İlçede en iyi muz üreticilerinden biri olması ile bilinen biri olarak herkes “inşallah bizimde bir ikizimiz olur” dediler.
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:5 Bugün Gelen: 189 Toplam Ziyaretçi: 3312341
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布