ANAMUR'da HAVA   BOZYAZIDA MUZ RETCLERNDEN MUSTAFA ARI'NIN BAHESNDE KZ MUZ DALI
15.03.2012
Bozyaz ilesinde Mustafa Ar nn serasndaki muz ikiz doum yapt.
Bozyaz'nn muz üreticilerinden Mustafa Ar ilçede en iyi muz üreticilerinden biri olmas ile biliniyor.
Bozyaz lçe Tarm Müdürü ava Çelik kiz Doum Yapan Muz çin Açklama Yapt:
Bozyaz lçe tarm Müdürü Sava Çelik kiz Douran Muz ile açklamas aynen öyledir:

“Muz bitkisinde, halk arasnda ikiz doum, denilen hadise, teknik olarak deerlendirildiinde bitkide modifikasyon (Canllarda çevrenin etkisiyle meydana gelen ve kaltsal olmayan özellikler) etkisi ile meydana gelen soma klonal varyasyondur.

Muz bitkisinin bulunduu yerdeki çevre koullar (s, scaklk, besin ) baz genlerin ileyiini deitirebilir. Bunun sonucunda da yeni bitkiler meydana getirebilir hücreler uzun süreli kültürlerde veya ksa sürelide olsa yüksek bitki büyüme düzenleyicileri içeren ortamlarda bu yeteneklerini (kompotens) yitirebilmektedir. Bu hücrelerden oluan yeni bitkilerde gen veya kromozon bozukluklar sonucu kaltsal ve fenotipik varyasyonlar (somaklonal varyasyon ) ortaya çkmaktadr. Muzda ortaya çkan varyasyonlar fenotipik (çevresel etkenlerin yaratt özelliklerin canlnn d görünndeki yansmas ) olarak görülmektedir. Kaltsal deildir. Bu nedenle sonraki bireylerde görülmemektedir. Ortam koullar eski haline döner ve oluan karakter yine dier oul döllere aktarlmaz.

Bu tür varyasyonlar çok nadir karlalan hallerdir. lçemizde de bütün dünyada olduu gibi bu tür varyasyonlarla karlaabilmektedir. Özellikle doku kültürü ile elde edilen bitkilerde somoklonal varyasyonlara daha sk rastlanlmaktadr.” dedi.
Bozyaz’nn Muz üreticilerinden Mustafa Ar lçede en iyi muz üreticilerinden biri olmas ile bilinen biri olarak herkes “inallah bizimde bir ikizimiz olur” dediler.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:41 Bugn Gelen: 1813 Toplam Ziyareti: 3146760
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布