ANAMUR'da HAVA   Muz ithalatnda byk vurgun
02.05.2012
Muz ithalatnda byk vurgun Gmrkler Genel Mdrl muz ithalat iin 9.5 dolarlk referans fiyat belirledi Gmrkler Genel Mdrl muz ithalat iin 9.5 dolarlk referans fiyat belirledi. Vergileme bu fiyat zerinde yapld. Ancak, firmaya, 9.5 dolar yerine 8 dolar zerinde vergi vermeleri saland. Durum ortaya knca sorumlu drt gmrk grevlisi hakknda su duyurusu yapld. Kamunun zarar 100 milyon TL olarak hesaplanyor. Bakanlk konuyu incelemeye ald.
Muz ithalatnda büyük vurgun

Gümrükler Genel Müdürlüü muz ithalat için 9.5 dolarlk referans fiyat belirledi

Muz ithalatnda büyük vurgun Gümrükler Genel Müdürlüü muz ithalat için 9.5 dolarlk referans fiyat belirledi. Vergileme bu fiyat üzerinde yapld. Ancak, üç firmaya, 9.5 dolar yerine 8 dolar üzerinde vergi vermeleri saland. Durum ortaya çknca sorumlu dört gümrük görevlisi hakknda suç duyurusu yapld. Kamunun zarar 100 milyon TL olarak hesaplanyor. Bakanlk konuyu incelemeye ald.

Geçtiimiz yl 49 milyar dolarlk ithalat, 14 milyar dolarlk ihracatn yapld Dou Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüü u sralarda oldukça hareketli.

2008 ylndan bu yana görevde olan Bölge Müdürü Faruk Töremi, Derince Gümrük Müdürü Temel Akku, Müdür Yardmcs Ünsal Yldrm ve Muayene Memuru Mehmet Aydn hakknda savcla suç duyurusunda bulunuldu; Gümrük ve Ticaret Bakanl'na bal Rehberlik ve Tefti Bakanl’na adli ve idari soruturma yapmas çars yapld.

Bünyesinde 10 ayr gümrük müdürlüünün bulunduu Dou Marmara Gümrüü ile ilgili süreç, muz ithalat ile ilgili üç firmann 'kayrld' iddialar sonras balad.

Geçtiimiz yl 200 bin tonu aan muz ithalat için 100 milyon dolarlk bir ödeme yapld. Güney Amerika ülkesi Ekvator’dan yaplan muz ithalatnn tamamna yakn Dou Marmara'ya bal Derince Gümrüü üzerinden yaplyor.

Merkezi kararn dna çkld

Gümrükler Genel Müdürlüü’nün 16 Nisan 2007'de ald bir karar ile muz ithalat için koli bana 9.5-10 dolarlk referans fiyat belirlendi.

Alnan bu karara göre, yüzde 145,8 gümrük vergisi uygulanan muz için 9.5-10 dolarlk referans fiyat üzerinden vergi alnyordu. Ancak saylar 10-12 olarak ifade edilen muz ithalatçs firmalardan 3'ü için, merkezden verilen bu yazl talimata ramen, koli bana 8 dolarlk fiyat uyguland.

Kayp 100 milyon TL olarak hesaplanyor

9.5 dolar yerine 8 dolarlk referans fiyat üzerinden vergi ödeme üç firmaya muzu daha düük fiyata iç piyasaya sunma imkân salad.

Anlan uygulama ile ilgili kamunun vergi kayb ile haksz kazanç 50-100 milyon TL olarak hesaplanyor. Zira 18 Nisan tarihli bir beyannameye göre 13 bin kolilik bir ithalatta kamunun vergi kayb 70 bin TL olarak hesapland. Bölge Müdürü Töremi’in görevde olduu son dört ylda yaplan toplam muz ithalatn miktar 20-25 milyon koli olarak hesaplanyor.

Uygulama, merkezi Mersin’de bulunan bir firmann durumdan haberdar olmas sonras ortaya çkt. Ribak Gda D Ticaret isimli irketin konuyu gündeme getirmesi sonras üç firmaya tannan 8 dolarlk referans fiyat uygulamasndan vazgeçildi ve 9,5-10 dolar referans fiyat uygulamasna dönüldü. Bu durum üpheleri daha da arttrd. irketin avukat Cem Kabdan konuyu Babakanla ve Gümrük ve Ticaret Bakanl’na aktard.

Hakim olay yerinde inceledi

ikayetçi firmann avukat Kabdan en son geçtiimiz 19 Nisan 2012’de, Kocaeli Sulh Hukuk Hakimi Kamuran Özdemir’e durumu bir dilekçe ile aktararak, vekili olduu irketin kastl bir ekilde madur edildiini, haksz teminat yatrlmaya zorlandn ispatlamak için ‘delil tespiti’ için yerinde inceleme yaplmasn talep etti.

Hakim Özdemir ve beraberindeki heyet, bavurudan bir gün sonra Derince Gümrüü’ne giderek gerekli belgelerin temini talimat verdi. Konu ile ilgili görevlendirilen bilirkiiye gerekli belgelerin salanmas karar alnd.

'Haksz uygulama' suçlamas

Mahkeme kanal ile geçmi dönemlere ilikin muz ithalatna ait belgelerin talebi yan sra konu ile ilgili Kocaeli Cumhuriyet Savcl’na Dou Marmara Bölge Müdürü ile birlikte üç görevlinin ‘görevlerinin gereklerine açkça aykr hareket ettikleri ve kastl olarak maduriyetlere sebep olduklar iddias’ ile suç duyurusunda bulunuldu.

Haklarnda suç duyurusu yaplan isimler 2008 ylndan beri Bölge Müdürlüü görevini yürüten Faruk Töremi, Derince Gümrük Müdürü Temek Akku, Müdür Yardmcs Ünsal.Yldrm ve Muayene Memuru Mehmet Aydn oldu. Savcla yaplan suç duyurusunun yan sra konu Gümrük ve Ticaret Bakanl Rehberlik ve Tefti Bakanl’na da aktarld; müffetilerin inceleme yapmas talep edildi. Bakanln konuyu incelemeye ald örenildi.
(Dinçer Gökçe/Hürriyet)


http://haber.gazetevatan.com/muz-ithalatinda-buyuk-vurgun/447568/2/Ekonomi


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:20 Bugn Gelen: 1309 Toplam Ziyareti: 2525107
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。