ANAMUR'da HAVA   Muz Tüketici Desteği Bekliyor
15.05.2012
Muz Tüketici Desteği Bekliyor Geçen yıla göre fiyatındaki artış nedeniyle üreticisini sevindiren muz, ithal ürünle rekabetini artırabilmek için tüketicilerden destek bekliyor.

Türkiye'nin önemli muz üretim merkezlerinden olan Mersin'in Anamur ilçesindeki Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mehmet Güzel, yaptığı açıklamada, bazı tarım ürünlerinde olduğu gibi muz üreticisinin de ithal ürünlerden muzdarip olduğunu söyledi.

Ancak muz konusunda, üreticinin ve hükümet yetkililerin ciddi çabalar ortaya koyduğunu ifade eden Güzel, şöyle devam etti:

''Üretici, meyvenin kalitesini artırmaya yönelik çeşitli çalışmalar yaparken, hükümetimiz ise geçtiğimiz yıllarda ithal muzla ilgili yüzde 148 oranındaki vergi getirdi. Bu ithal muza karşı büyük bir önlemdi. Yüksek vergiye sevinirken, bu yıl içerisinde de vergilendirme oranının devam edeceğinin açıklanmasıyla, sevincimiz katlandı. Ancak üreticinin ve hükümetin gösterdiği duyarlılığı ne yazık ki, tüketici göstermiyor. Üretici ve devlet, ithal muzla mücadele ediyor. Fakat bu konuda halkın daha duyarlı olmasını istiyoruz.''

Şu an en büyük sıkıntılarının, tüketicinin ithal muza olan ilgisi olduğunu belirten Güzel, şöyle konuştu:

''Alışveriş yaparken, yerli muza ilgi göstermelerini istiyoruz. Eğer tüketici de dikkatli davranırsa, bizim işimiz çok kolaylaşır. Zaten yerli muz tüketmek daha doğru. Çünkü yerli muz hem daha ucuz, hem de daha taze. Ayrıca, verilen para, bizim üreticimize kazandırıyor. Bu konuda herkesi daha dikkatli olmaya davet ediyorum.''

-Soğuk havanın muza etkisi-

Güzel, bu yıl muz üretiminin yapıldığı bölgelerdeki hava sıcaklığının önceki yıllara göre daha düşük seyrettiğini belirterek, bunun da meyvelerde bazı sorunlara neden olduğunu söyledi.

Soğuk hava nedeniyle, muzun kabuğunu çok fazla doldurmadığına işaret eden Güzel, ''Bu da rekoltenin yüzde 10-15 civarında düşmesine neden olacak. Bu sorun bizi biraz üzüyor. Ama istikrarlı bir ortamda fiyatların geçen yıldan daha yüksek olması nedeniyle, zararımızın olacağına inanmıyoruz'' diye konuştu.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:7 Bugün Gelen: 191 Toplam Ziyaretçi: 3312343
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布