ANAMUR'da HAVA   Muz Tüketici Desteği Bekliyor
15.05.2012
Muz Tüketici Desteği Bekliyor Geçen yıla göre fiyatındaki artış nedeniyle üreticisini sevindiren muz, ithal ürünle rekabetini artırabilmek için tüketicilerden destek bekliyor.

Türkiye'nin önemli muz üretim merkezlerinden olan Mersin'in Anamur ilçesindeki Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Mehmet Güzel, yaptığı açıklamada, bazı tarım ürünlerinde olduğu gibi muz üreticisinin de ithal ürünlerden muzdarip olduğunu söyledi.

Ancak muz konusunda, üreticinin ve hükümet yetkililerin ciddi çabalar ortaya koyduğunu ifade eden Güzel, şöyle devam etti:

''Üretici, meyvenin kalitesini artırmaya yönelik çeşitli çalışmalar yaparken, hükümetimiz ise geçtiğimiz yıllarda ithal muzla ilgili yüzde 148 oranındaki vergi getirdi. Bu ithal muza karşı büyük bir önlemdi. Yüksek vergiye sevinirken, bu yıl içerisinde de vergilendirme oranının devam edeceğinin açıklanmasıyla, sevincimiz katlandı. Ancak üreticinin ve hükümetin gösterdiği duyarlılığı ne yazık ki, tüketici göstermiyor. Üretici ve devlet, ithal muzla mücadele ediyor. Fakat bu konuda halkın daha duyarlı olmasını istiyoruz.''

Şu an en büyük sıkıntılarının, tüketicinin ithal muza olan ilgisi olduğunu belirten Güzel, şöyle konuştu:

''Alışveriş yaparken, yerli muza ilgi göstermelerini istiyoruz. Eğer tüketici de dikkatli davranırsa, bizim işimiz çok kolaylaşır. Zaten yerli muz tüketmek daha doğru. Çünkü yerli muz hem daha ucuz, hem de daha taze. Ayrıca, verilen para, bizim üreticimize kazandırıyor. Bu konuda herkesi daha dikkatli olmaya davet ediyorum.''

-Soğuk havanın muza etkisi-

Güzel, bu yıl muz üretiminin yapıldığı bölgelerdeki hava sıcaklığının önceki yıllara göre daha düşük seyrettiğini belirterek, bunun da meyvelerde bazı sorunlara neden olduğunu söyledi.

Soğuk hava nedeniyle, muzun kabuğunu çok fazla doldurmadığına işaret eden Güzel, ''Bu da rekoltenin yüzde 10-15 civarında düşmesine neden olacak. Bu sorun bizi biraz üzüyor. Ama istikrarlı bir ortamda fiyatların geçen yıldan daha yüksek olması nedeniyle, zararımızın olacağına inanmıyoruz'' diye konuştu.


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:25 Bugün Gelen: 1215 Toplam Ziyaretçi: 2525013
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。