ANAMUR'da HAVA   Atc, Mersin'de Muz htisas Gmr kurulmas iin kanun teklifi verdi.
30.05.2013
CHP Mersin Milletvekili Aytu Atc, Trkiye'ye ithal edilen muzun daha uygun artlarda ve kalitede denetlenmesi iin Mersin'de Muz htisas Gmr kurulmas iin TBMM Bakanl'na kanun teklifi verdi.
TÜRKYE BÜYÜK MLLET MECLS BAKANLIINA
 
            Gümrük Kanununda Deiiklik Yaplmasna Dair Kanun Teklifim ve Gerekçesi ekte sunulmutur.
            Gerei için sunarm.
                                                                                              
                                                                                           Aytu Atc
Mersin Milletvekili
GEREKÇE
            Ülkemizde muz arlkl olarak Mersin’in Anamur ve Bozyaz ilçeleri çevresinde yetitirilmektedir. Muz üretimi yaklak 400.000 dekar alanda yaplmakta ve ylda yaklak 200.000 ton ürün elde edilmektedir. Muz üretiminden 100.000 civarnda ailenin geçindii hesaplanmaktadr.
            Muz üretimi ve pazarlamas ile ilgili olarak üreticinin bir çok sorunu vardr. Bu sorunlarn banda ithal muz ile yaplan rekabet gelmektedir. Rekabetin halkmzn yararna olmas amac ile ithal muza gümrük vergisi uygulamas yaplmaktadr. Bu uygulama ile yerli muz üretimi gelimi ve üreticilerimiz ithal muz ile rekabet etmeye balamtr. Böylece 100.000 aileye i ve gelecek salanmtr.
            Muz üretimi arlkl olarak Mersin’in Anamur ilçesi çevresinde olmasna ramen muz ithalat Türkiye’nin her tarafndaki gümrüklerde yaplmaktadr. Gümrüklerde yaanan baz skntlardan dolay zaman zaman muzun kaçak denilebilecek ekillerde yurdumuza sokulduu bilinmektedir. Bu usulsüz giriler nedeniyle ithal muzun maliyeti dütüü için yerli üreticinin rekabet etmekte zorland görülmektedir.
            thalat ilemlerinin daha kolay denetlenebilir olmas, ilem ve analizlerin en az hatayla ve modern cihazlarla yürütülmesi amac ile ülkemizde çay, hal, cam gibi çok sayda ihtisas gümrüü kurulmu ve baarl ekilde çalmaktadr.
            Ülkemize ithal edilen muzun daha uygun artlarda ve kalitede denetlenmesi için sadece Mersin’deki Gümrük Müdürlüünden giri ilemlerinin yaplmas gerekmektedir.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
GÜMRÜK KANUNUNDA DEKLK YAPILMASI HAKKINDA
KANUN TEKLF
 
            MADDE 1- 27/10/1999 tarihli ve 4458 sayl Gümrük Kanununa aadaki madde eklenmitir.
            “EK MADDE 1- 08.03 tarife pozisyonunda yer alan muzun giri ilemleri sadece Mersin Gümrük Müdürlüü tarafndan yaplr.”
            MADDE 2- Bu Kanun yaym tarihinde yürürlüe girer.
            MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
 

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:16 Bugn Gelen: 227 Toplam Ziyareti: 2487948
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。