ANAMUR'da HAVA   Trk kz muzdan devrim kard!
15.06.2013
Google Bilim Fuar finalistleri arasna Trkiye'den sadece o girdi.... 13-18 ya aras genlerin bilim merakn somut almalara evirmek isteyenleri tevik etmek isteyen Google, bu yl 120’yi akn lkeden binlerce bavuru ald. 90 finalist arasna Trkiye’den tek girebilen isim, muz kabuklarndan biyoplastik retimi projesiyle 16 yandaki Elif Bilgin oldu

Dünya çapnda 120’yi akn ülkeden 13-18 ya aras gençlerin yart Google Bilim Fuar 2013’te bölge finalistleri belli oldu. Finalistler arasnda Türkiye’den 16 yandaki Elif Bilgin tarafndan önerilen muz kabuklarnn biyoplastik üretiminde kullanlmasna ilikin projesi de yer ald. Google’n blog sayfasndan “Dünyay Deitirecek 90 Fikir” balyla yapt açklamada, “Büyük bilim insanlarnn çounun içlerindeki bilim merakn erken yalarda gelitirdii gerçeinden hareketle, ocak aynda dünyann dört bir yanndaki parlak beyinleri dünyay deitirecek fikirlerini bizlerle paylamaya davet ettik. Dünyann en büyük online bilim fuar olan Google Bilim Fuar (Google Science Fair) kapsamnda bu yl 120’yi akn ülkeden, inanlmaz çeitlilikte ve heyecan verici binlerce bavuruda bulunuldu. Jürinin aylar süren deerlendirmesinin ardndan 90 bölgesel finalist belirlendi” denildi.

‘CURIE’DEN LHAM ALDIM 2 YILDA GELTRDM’
Finalist olarak seçilen projeler arasnda Türkiye’den 16 yandaki Elif Bilgin’in önerdii muz kabuklarnn biyoplastik üretiminde kullanlmas fikri de yer ald. Eitimine Özel Koç Lisesi’de devam eden Bilgin, 2 yllk bir çalmann sonucunda günlük hayatta kullanlabilecek bir üretim yapmay baarm. Radyoaktivite çalmalar ile Nobel ödülü kazanan kadn bilim insan Marie Curie’nin kendisi için ilham kayna olduunu söyleyen Bilgin, “O benim gibi hevesli genç kadn bilim insanlar için en iyi rol model” diyor. u anda kullanlmakta olan petrol bazl plastik yerine biyoplastik kullanlmasn sürdürülebilir çevre için de gerekli bulduunu belirten Bilgin, gelecekte ABD’de tp eitimi almak istediini dile getiriyor.

27 HAZRAN’DA AÇIKLANACAK
Google Bilim Fuar’nn 2. ylnda “Scientific American Science in Action Award” adl özel bir ödül de verilecek. Çevre, salk veya kaynak sknts gibi sorunlara yönelik fark yaratacak bir projenin ödüllendirilecei bu balk için 90 finalist projenin 15 tanesi aday gösterildi. 15 küresel finalisti ve “Science in Action Award” ödülünün sahibi 27 Haziran’da açklanacak. Bu genç bilim insanlar 23 Eylül’deki son eleme için California’da buluacak.


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:33 Bugn Gelen: 136 Toplam Ziyareti: 2607678
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay