ANAMUR'da HAVA   kt kt! muz iinden villa kt!
20.07.2013
kt kt! muz iinden villa kt! 13 Temmuz 2013, Necati Doru 'nun SZC 'de ki yazs ; O yalan, bu yalan. Fili yuttu bir ylan. Bu da m yalan. Tekerlemeler halk filozoflardr. retirler. Biz de tekerleme syleyelim. Gelin birlikte dinleyelim: kt kt! Gmrkte buharlama kt. Buhardan ikita muz redi. Muzun iinden villa tredi! Kaak muz ana rnd. Villa yan rn olup kt. Bizim gazete SZC dn haberi “Bakan Zafer’in Villa Zaferi” balyla verdi. Ekonomiden sorumlu Bakan, Bodrum’da 2.5 milyon dolara (yaklak 5 milyon lira) lks villa almt. Villa muzcunundu. Bakan’a satlmt.
Çkt çkt! muz içinden villa çkt
Necati Doru 'nun SÖZCÜ 'de ki yazs ;
O yalan, bu yalan. Fili yuttu bir ylan. Bu da m yalan. Tekerlemeler halk filozoflardr. Öretirler. Biz de tekerleme söyleyelim. Gelin birlikte dinleyelim: Çkt çkt! Gümrükte buharlama çkt. Buhardan çikita muz üredi. Muzun içinden villa türedi! Kaçak muz ana üründü. Villa yan ürün olup çkt. Bizim gazete SÖZCÜ dün haberi “Bakan Zafer’in Villa Zaferi” balyla verdi. Ekonomiden sorumlu Bakan, Bodrum’da 2.5 milyon dolara (yaklak 5 milyon lira) lüks villa almt. Villa muzcunundu. Bakan’a satlmt. * * * Bakan, “ben siyasete alan el deil, veren el olmak için geldim. Orada villa baktm. Villa alabilirdim fakat almadm” diyor. Bakan’n alma itah var. Tamam almad. Villay yaknlar ald. Fakat kimdir bu muzcu? Okuyalm. Hakan Bilal Kutlualp muz ithalatçsdr. Yerli muzu bitiren Chiquita (çikita) muzlarnn Türkiye temsilciliini yapar. Seçim yllarnda Anamurlu yerli muz üreticilerinin öfkesi yatsn diye Ekvator’dan Çikita Muz’un CEO’su Kistinger‘i getirip Ekonomi Bakan ile görütürür. CEO Kistinger, Ekonomi Bakan Zafer Çalayan’a “Türkiye’ye yatrm yapacaz. Yerli muz üreticileri ile ortak muz çiftlikleri kuracaz” demeci verdirir. Yllar geçer, gider. Yatrm filan nanay! Muzcu ile Bakan da “yatrm sözünü” unutur giderler. 2013 ylnn mays ayna gelinir. stanbul Ambarl Gümrüü antrepolarnda beklemekte olan 200 bin koli ithal Ekvator muzu (200 TIR dolusu) bir gecede buhar olur. Gölge olur. Ruh olur. Gümrükteki depolardan yüzde 148 gümrük vergisini ödemeden çkar, çarda pazarda, manavda satlr. Vergisiz ithal muz. Halka vergisi ödenmi gibi satlr. Devletin hakk yenir. Haksz rekabet olur. Yerli muzcuyu vurur. Dürüst tüccar batrr. * * * te gümrükten vergiyi ödememek için buharlatrlp, ruhlatrlan 200 bin koli muzun ithalatçs Hakan Bilal Kutlualp, ite bu muzcudur. Nasl olur? Muzlar gümrük vergisini ödemeden nasl ruh olur ve çarya, pazara, markete hangi yüzle sokulur? Müfettiler, incelediler. Kutular iki defa saydlar. Gerekli gördüler, tartlar. Ve “200 bin koli muz, muzcu Hakan Bilal Kutulualp’e ait Gümrüklü Antrepo’dan kaybolmutur” diye rapor yazdlar. Yani gümrük vergisi ödenmeden pazara, markete, manava satlm, devletin vergisi cebe atlmtr. * * * Cebe atlann hesab açk. 200 bin koli (boxes) muzun gümrük vergisi 3 milyon 150 bin dolardr. Muzcuya ait muzlar yine bu iadamna ait Gümrüklü Antrepo’da yediemin olarak dururken ve Ekonomi Bakan’nn da katklaryla yeni çkan yasaya göre de bu antrepodaki mallarn “kontrolü ile denetimi” yine bu muzcu iadamnn ücretini ödedii yetkili gümrük müaviri tarafndan yaplyordu. Bu durumda 200 bin koli muz, vergisi ödenmeden piyasaya sürüldüü için cezas da 9 milyon 450 bin dolar tutuyor. Vergisi ve cezasyla birilikte muzcunun, devlete ödemesi gereken Hazine alaca 12 milyon 600 bin dolar tutuyor. * * * Bu Hazine alaca ne oldu? Tahsil edildi mi? Yoksa kaçaa klf bulundu. Muz kaçakçl örtbas m edildi? Muzcu’dan villay almadn söyleyen Ekonomi Bakan Zafer Çalayan’n bu sorunun cevabn bilmesi ve bize vermesi gerekir. Çkt çkt! Muz içinden villa çkt! SÖZCÜ 13.07.2013
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:4 Bugn Gelen: 194 Toplam Ziyareti: 3178311
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布