ANAMUR'da HAVA   'Muz fiyetli' deyenlere
14.09.2013
Bilader, Allah'ın işine garışılmaz da, yaamır ıcıg gecirgedi. Orteer bildiin yanıyoru. Benim evin üssakasında bi bacca var. Baccada birki ilimon aacılan portakal aacı var. Endee aaçlar hindi bildiin boyunlarını bügdüler, yaamır begleller. Esgiden Dimçayı'la sulanırlarıdı. Endeere ganaldan su gelirdi. Apartuman tirkelenmeye başlayınsıra ganalları da yıgdılar atıverdiler.

 Hindi endeerlere Dimçayı suyu da gelmeeverdi. Dee esgiden millet baccasını hafdada bi sularıdı. Kökenler, ilimonlar, portakallar, muşmalalar sulanırdı. Endeerlerde muz baccaları da varıdı. Zıbıg gibi muz olurdu. Evel zaten muzu hafdada bi sulamazsan emzigden düşüverir. Deecem muz gunnayamaz. Gunnasa da muzun barmagları çakalı buynuzu gibi oluverir, emeglerin maldanda currug olur. Muz yetişdirenlere Allah ecir sabır versin. Tavasını açıcan. Davar gövresini sericen. Samra gövreyi ayrı vericen. Vay bobam vay. İrezillig. Onun uçun 'Muz fiyetli' deyenlere pekidi pekidiveresim gelir. Bi de endeeni ekene dikene sorun bakaan. Töbeler olsun harcı mesarifini gorumayoru. Ben bile muzu sökücem emme "Amat bobasından galan baccayı söndürdü" deecegler deyi sökmeeyom. Dokuz ebe billenmiş de, dooran çegmiş sancıyı deller. İşdacıkana endee Eylül'ü de devire soldug emme lekin dımla yaamır yog. Ben bi boy dova ediyom, hava hööle gözelce bi yaasa, aaçlar bayram etse, orteer ıcıg serinlese. Toz toprag bi aksa.
Benden böönlüg bu gadar. Hadi galın saalıcaala.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:78 Bugün Gelen: 371 Toplam Ziyaretçi: 3178488
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布