ANAMUR'da HAVA   muz hasad balad
14.09.2013
Alanya'da seralarda yetien muzlar ar scaklarn etkisiyle erken olgunlarken hasat dnemi balad. Ylda iki kez yaplan hasatla ilede yaplan retim 70 bin tona ulat. reticiden1.80 kurua alnan muzun pazarda vatandaa maliyeti ise 3 ile 3.5 tl arasnda deiiyor.

Türkiye'de muzun anavatan olarak bilinen Alanya'da kereste tüccarl yapan erifali Mehmet Aa, gemiyle Msr'a yapt yolculuk sonras skenderiye'den getirdii muz fidann 1870 ylnda süs bitkisi olarak evinin arka bahçesine dikti. Türkiye'de ilk defa Alanya'da yetitirilen muzun ticari amaçl üretimi ise 1920 ylnda balad. Türkiye'de bir ylda tüketilen 400 bin ton muzun 70 bin tonunu Alanya karlyor.Son yllarda örtü alt üretimine geçilen muzda kalite artarken, ar scaklarla birlikte müz üreticisi erken hasada balad. Sera içinde ki muz bahçelerinde kesim yapan çiftçiler, kamyonlar dolusu muzu Alanya Hal'ine getirerek sarartmak üzere depolara teslim ediyor. Konakl beldesi ve ve Karagedik Mevkii'nde bulunan bahçelerde erken hasada geçtiklerini söyleyen Alanya Ziraat Odas Bakan Turgut Musluolu, "Muz bildiiniz gibi ilk olarak Alanya, ardndan ise Gazipaa ve Anamur'da üretildi. Bölgemizde kaliteyi artrmak için sera tabir edilen örtü alt müz üretimi her geçen yl artyor. Ayrca bölgemizde kadastro çalmalarnn tamamalanmasyla birlikte yeni tarm alanlar olutu. Önümüzdeki yl bu bölgelerde de örtü alt muz ekimi yaplacak. Bu da muz üretiminde 10 bin ton art demek. Biz Ziraat Odas olarak muzun markalamas için çalma yapyoruz. 'Alanya Azman' ad altnda sadece bölgemize özgü bir muzun patentini almak için gerekli giriimleri balattk" dedi.

ERKEN HASAT HALCNN YÜZÜNÜ GÖLDÜRDÜ

Bahçelerden toplanan muzlar Alanya Hali'ne gelerek burada komisyoncular tarafndan sarartlmak üzere depolarda ileme tabi tutuluyor. Alanya Hal'inde komisyonculuk yapan Hasan Kaçmar, bahceden toplanan muzlarn kamyonlarla hale gelmeye baladna belirterek öyle konutu, "Yeil olarak hasat edilen muzlar ksa zaman içinde hale getirilerek depolara alnyor. Küçük parçalar halinde kesiliyor ve su havuzlarna atlyor. Bunun nedeni ise üstünde ki kalntlarn temizlenmesi ve nemli olmasndan dolay sararmasnn kolaylamasn salamak. Su havuzlarndan alnan muzlar poet içinde kasalara diziliyor ve ordan Etilen gaz içeren depolarda sarartlyor. Is izolasyonlar yaplm odalarda muhafaza edilen muzlar depolama süresi sonunda olgunlaarak ülkenin dört bir yanna pazarlanyor. Sararan muzlar stanbul bata olmak üzere zmir, Ankara ve dier illere pazarlyoruz" dedi. Kaçmar, muzu üreticiden 1.80 kuru ila 2 lira arasnda aldklarn söyleyerek, 2.30 kurutan sattklarn, pazar ve manav tezgahlarnda ise muzun 3 ila 3.5 lira arasnda alc bulduunu belirtti.

YILDA K KEZ HASAT YAPILIYOR

Alanya Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürü Mehmet Rüzgar, örtü alt muz üretiminin her geçen yl artmasndan dolay hasat döneminin son yllarda erkene alndn vurgulayarak, "Örtü alt üretim yapan muzcularmz ylda iki kez hasat yapyorlar. Bir aaçtan ortalama 60 kilo muz alnabiliyor. Kalite her geçen yl artarken, u anda ilçemizde kaytl 20 bin ton muz üretimi, genel anlamda ise 70 bin ton muz üretimi yaplmakta" eklinde konutu.

RIZA YANIK

ANTALYA

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:11 Bugn Gelen: 201 Toplam Ziyareti: 3178318
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布