ANAMUR'da HAVA   muz hasad balad
14.09.2013
Alanya'da seralarda yetien muzlar ar scaklarn etkisiyle erken olgunlarken hasat dnemi balad. Ylda iki kez yaplan hasatla ilede yaplan retim 70 bin tona ulat. reticiden1.80 kurua alnan muzun pazarda vatandaa maliyeti ise 3 ile 3.5 tl arasnda deiiyor.

Türkiye'de muzun anavatan olarak bilinen Alanya'da kereste tüccarl yapan erifali Mehmet Aa, gemiyle Msr'a yapt yolculuk sonras skenderiye'den getirdii muz fidann 1870 ylnda süs bitkisi olarak evinin arka bahçesine dikti. Türkiye'de ilk defa Alanya'da yetitirilen muzun ticari amaçl üretimi ise 1920 ylnda balad. Türkiye'de bir ylda tüketilen 400 bin ton muzun 70 bin tonunu Alanya karlyor.Son yllarda örtü alt üretimine geçilen muzda kalite artarken, ar scaklarla birlikte müz üreticisi erken hasada balad. Sera içinde ki muz bahçelerinde kesim yapan çiftçiler, kamyonlar dolusu muzu Alanya Hal'ine getirerek sarartmak üzere depolara teslim ediyor. Konakl beldesi ve ve Karagedik Mevkii'nde bulunan bahçelerde erken hasada geçtiklerini söyleyen Alanya Ziraat Odas Bakan Turgut Musluolu, "Muz bildiiniz gibi ilk olarak Alanya, ardndan ise Gazipaa ve Anamur'da üretildi. Bölgemizde kaliteyi artrmak için sera tabir edilen örtü alt müz üretimi her geçen yl artyor. Ayrca bölgemizde kadastro çalmalarnn tamamalanmasyla birlikte yeni tarm alanlar olutu. Önümüzdeki yl bu bölgelerde de örtü alt muz ekimi yaplacak. Bu da muz üretiminde 10 bin ton art demek. Biz Ziraat Odas olarak muzun markalamas için çalma yapyoruz. 'Alanya Azman' ad altnda sadece bölgemize özgü bir muzun patentini almak için gerekli giriimleri balattk" dedi.

ERKEN HASAT HALCNN YÜZÜNÜ GÖLDÜRDÜ

Bahçelerden toplanan muzlar Alanya Hali'ne gelerek burada komisyoncular tarafndan sarartlmak üzere depolarda ileme tabi tutuluyor. Alanya Hal'inde komisyonculuk yapan Hasan Kaçmar, bahceden toplanan muzlarn kamyonlarla hale gelmeye baladna belirterek öyle konutu, "Yeil olarak hasat edilen muzlar ksa zaman içinde hale getirilerek depolara alnyor. Küçük parçalar halinde kesiliyor ve su havuzlarna atlyor. Bunun nedeni ise üstünde ki kalntlarn temizlenmesi ve nemli olmasndan dolay sararmasnn kolaylamasn salamak. Su havuzlarndan alnan muzlar poet içinde kasalara diziliyor ve ordan Etilen gaz içeren depolarda sarartlyor. Is izolasyonlar yaplm odalarda muhafaza edilen muzlar depolama süresi sonunda olgunlaarak ülkenin dört bir yanna pazarlanyor. Sararan muzlar stanbul bata olmak üzere zmir, Ankara ve dier illere pazarlyoruz" dedi. Kaçmar, muzu üreticiden 1.80 kuru ila 2 lira arasnda aldklarn söyleyerek, 2.30 kurutan sattklarn, pazar ve manav tezgahlarnda ise muzun 3 ila 3.5 lira arasnda alc bulduunu belirtti.

YILDA K KEZ HASAT YAPILIYOR

Alanya Gda Tarm ve Hayvanclk Müdürü Mehmet Rüzgar, örtü alt muz üretiminin her geçen yl artmasndan dolay hasat döneminin son yllarda erkene alndn vurgulayarak, "Örtü alt üretim yapan muzcularmz ylda iki kez hasat yapyorlar. Bir aaçtan ortalama 60 kilo muz alnabiliyor. Kalite her geçen yl artarken, u anda ilçemizde kaytl 20 bin ton muz üretimi, genel anlamda ise 70 bin ton muz üretimi yaplmakta" eklinde konutu.

RIZA YANIK

ANTALYA


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:20 Bugn Gelen: 194 Toplam Ziyareti: 2487915
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。