ANAMUR'da HAVA   Muz Yetitiriciliinde biyolojik zmlerle % 40 a yakn verim art saland.
12.10.2013
Muz Yetitiriciliinde biyolojik zmlerle % 40 a yakn verim art saland. Muz Yetitiriciliinde organik yntemlere bir yenisi daha eklendi. Biyolojik yntemler. Artk muz reticileri biyolojik rnleri kullanarak muz yetitiriciliinde yeni bir r at. Anamur ilesinde muz yetitiricilii kitab yazar Ziraat Yksek Mhendisi Bnyamin Kozak, biyolojik rnlerle kendi serasnda yapt denemelerde % 40 verim artn ve 30-40 gn erken hasad elde etmeyi baard.
Muz Yetitiriciliinde biyolojik çözümlerle % 40 a yakn verim art saland.
 
Muz Yetitiriciliinde organik yöntemlere bir yenisi daha eklendi. Biyolojik yöntemler. Artk muz üreticileri biyolojik ürünleri kullanarak muz yetitiriciliinde yeni bir çr açt.
Anamur ilçesinde muz yetitiricilii kitab yazar Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, biyolojik ürünlerle kendi serasnda yapt denemelerde % 40 verim artn ve 30-40 gün erken hasad elde etmeyi baard.
 
Bakla ve fasulye bitkilerinin köklerinde yaayan ve havada % 70 orannda bulunan serbest azotu topraa balayan bakterilerin benzerleri muz yetitiriciliinde kullanld. Kullanlan mikoriza ad verilen mantarlarn köklerin yüzeyini eldiven gibi kapladn ve hem bitkinin daha iyi beslenmesini saladn, hem de köklere yaplan mantar ve nematod saldrlarna kar koruduunu söyleyen Kozak, ayrca kullanlan baz bakteri türlerinin kök çürüklüüne neden olan mantarlarn hastalk yapmasn engellediini, yine Organicul adl ürünün içindeki baz bakterilerin de salgladklar enzimlerle topraktaki gübrelerin yaraylln artrdn belirterek üreticilerin organik tarmda baary artrmak için bu tür biyolojik yöntemlerden yararlanmas gerektiini söyledi.
Elde edilen baarl sonucu serasnda düzenledii bahçe günü ile üreticilere gösteren Kozak, çalmalarna devam ettiini, önümüzdeki günlerde uygulad dier biyolojik yöntemlerden elde edecei sonuçlar da muz üreticileri ve meslektalar ile paylaacan belirtti.
 
Bahçe gününe katlan biyolojik ürünleri pazarlayan firma olan Sözen A.. nin temsilcisi Ziraat Mühendisi Hüseyin Doançukur, bu uygulamalarn normal gübreleme uygulamalarnn etkinliini artrdn, hem de bitkinin fizyolojisini güçlendirdiini söyledi. Doançukur, Organicul adl ürünün içinde bulunan bakterilen ve faydal mantarlarn tarmda yeni bir dönemi balattn ifade etti.
 
Toplantya Anamur Muz Üreticileri Birlii danmanlar, lçe Tarm Müdürlüü teknik elemanlar ve muz üreticileri katld.
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:76 Bugn Gelen: 361 Toplam Ziyareti: 3178478
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布