ANAMUR'da HAVA   Bayraktar, muz retiminin bu yl 215 bin 472 tona ulaarak rekor kracan bildirdi.
04.11.2013
Trkiye Ziraat Odalar Birlii (TZOB) Genel Bakan emsi Bayraktar, muz retiminin bu yl 215 bin 472 tona ulaarak rekor kracan bildirdi.

Türkiye Ziraat Odalar Birlii (TZOB) Genel Bakan emsi Bayraktar, muz üretiminin bu yl 215 bin 472 tona ulaarak rekor kracan bildirdi.

Yazl açklama yapan Bayraktar, Türkiye'de muz üretimi yapan ehirler arasnda geçen yl 151 bin 420 tonla Mersin'in açk farkla birinci, Antalya'nn ise 54 bin 716 tonla ikinci olduunu kaydetti. Bayraktar, iki ilin Türkiye muz üretiminin yüzde 99,23'ünü karladn belirtti.

- Muz 2013'te rekor kracak

Bayraktar, 2000 ylnda 64 bin ton olan muz üretiminin, 2007 ylnda 189 bin 107 tona yükselerek, üçe katlandna dikkati çekti. Türkiye statistik Kurumu'nun yeni açklanan bitkisel üretim 2'nci tahmin verilerine göre, 2013 ylnda muz üretiminin, 2012 ylna göre yüzde 3,7 artla 215 bin 472 tona çkacan ifade eden Bayraktar, bunun rekor üretim olduunun altn çizdi.

Türkiye'deki muz tüketiminin hzla arttn belirten Bayraktar, "Son yllarda daha fazla muz yiyoruz. Kii bana muz tüketimi 10 ylda 2 kilogramdan 5,5 kilograma çkt. Tüketim daha artacak gibi görünüyor. AB ülkeleri ile ABD'de kii bana muz tüketimi Türkiye tüketiminden 3-4 kat daha fazla" deerlendirmesinde bulundu.

- "Somut destek verilmeli"

TZOB Bakan Bayraktar, muzda üretimin tüketimi karlamamasnn sebebinin üretimin yeterince desteklenmemesi olduunu ileri sürerek, açklamasn öyle sürdürdü:

"Üreticilerin korunmas amacyla ithal edilen muza yüzde 145,8 gümrük vergisi uygulanmas önemlidir ama muza ayrca somut destek de verilmelidir. Muz üretilen bölgelerde yaanan sorunlar tespit etme, sorunlar çözme konusunda hazrlanacak projelerle üretim maliyetlerini azaltc, verim ve kaliteyi arttrc çalmalar yapacak Muz Aratrma stasyonu açlmaldr. Aratrma kurulular sebze seralarndan daha yüksek olan ve farkl bir teknolojiyle kurulmas, iletilmesi gereken muz seralar ve sera içi donanmlarla ilgili çalmalar yapmaldr.

Yerli muzun en önemli sorunlarndan biri de raf ömrünün ksaldr. Üretim, ileme, paketleme ve pazarlama srasnda karlalan sorunlar nedeniyle yerli muzun meyve kabuu çatlamakta, kararmakta ve rafta ksa sürede bozulmaktadr. thal muza kar bir dezavantaj olan bu durumun giderilebilmesi için yerli muzun raf ömrünün uzatlabilmesi için gerekli çalmalar yaplmal ve uygulanmaldr. Sera malzeme ve ekipmanlarndan demir, çimento, damlama hortumu, boya, cvata, plastik örtü ve benzeri malzemelerde katma deer vergisi (KDV) inaat yerine tarm kaleminden alnarak KDV oran düürülmelidir.

Muz üretimini 7-8 ay yerine yln 12 ayna yayarak üretim planlamas yaplmaldr. Muz paketleme ve sarartma tesislerinin kayt altna alnmas ve standardizasyonu, paketlemede kullanlan ambalajlarn standartlara uygun hale gelmesi, izlenebilirliin salanmas muz pazarlanmasnda çözülmesi gereken sorunlardr. Hal dnda bulunan paketleme ve sarartma tesisleri ciddi bir kayt dla sebep olmaktadr."

Bayraktar, bütün bunlarn yan sra muzda markalamann en hzl çözülmesi gereken sorunlardan biri olduunu da kaydetti.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:76 Bugn Gelen: 409 Toplam Ziyareti: 3178526
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布