ANAMUR'da HAVA   Muzcular Dikkat
17.04.2014
Muz Sevenler Dikkat Haber Yayın Tarihi : 15.04.2014 22:25 Anadolu Ajansı [5913233] FAO, muzlarda görülen Fusarium Wilt ismiyle anılan hastalık konusunda, üreticilere ve ilgili ülkelere, gözlemlenmesi, bildirilmesi uyarısında bulundu.

Muz Sevenler Dikkat

 

 

Haber Yayın Tarihi : 15.04.2014 22:25
Anadolu Ajansı [5913233]

FAO, muzlarda görülen Fusarium Wilt ismiyle anılan hastalık konusunda, üreticilere ve ilgili ülkelere, gözlemlenmesi, bildirilmesi uyarısında bulundu.

 

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünden (FAO), muzlarda görülen "Fusarium Wilt" ismiyle anılan hastalık konusunda, üreticilere ve ilgili ülkelere, gözlemlenmesi, bildirilmesi uyarısında bulunuldu.

Merkezi Roma'da bulunan FAO'dan açıklamada, Asya'dan Afrika ve Ortadoğu'ya geçtiği tespit edilen, Güney Amerika'yı etkileyebileceği belirtilen ve muzda bir tür solgunluk yaratan "Fusarium Wilt" hastalığının gözlemlenmesi, bildirilmesi ve kayıt edilmesi hususunda üretici ülkeleri uyardı.

FAO açıklamasında, "Fusarium oxysporum f.sp. cubense (Foc)" isimli, toprak altında onlarca yıl kalabilen bir mantarın sebep olduğu "Fusarium Wilt" hastalığının bazı cinslerinin görüldüğü ancak "TR4" adı verilen son zamanlarda Mozambik ve Ürdün'de saptanan türünün, son 20 yıldır Güneydoğu Asya'da çok ciddi kayıplara yol açtığı belirtildi. Söz konusu mantarın tespit edildiği arazide saptanırsa bugünkü yöntemlerle tamamen kontrol altına alınmasının mümkün olmadığı, yapılacak en iyi şeyin hastalıklı bitki ve enfekte toprağı başka yere taşımamak olduğu ifade edildi. 

FAO verilerine göre, dünya genelinde önem bakımından sekizinci, en az gelişmiş ülkelerde de dördüncü gıda ürünü olduğu ifade edilen muzdaki söz konusu hastalık için farkındalığın arttırılması, uygun risk tahminleri, hastalıkla ilgili erken uyarı sistemlerinin uygulamaya geçirilmesi, hastalığın yayılmasının önlenmesi için zirai sulama, drenaj, nakil, taşıma araçları, konteynerler, ziyaretçiler bakımından taşıtların dezenfeksiyonu ve enfekte toprağın taşınmasının önlenmesi, hastalıksız bitki kullanılması gibi önleyici önlemlerin alınması gerektiği kaydedildi. Üretici ve çiftlik çalışanlarının hastalık konusunda bilinçlendirilmesine vurgu yapıldı.

Konunun uzmanlarından FAO'da görevli Türk bitki patoloğu Fazıl Düşünceli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Bu, hemen bugünden yarına geniş çapta etkili olacak bir şey değil. Güneydoğu Asya'da etkili şu anda. Afrika ve diğer yerlere yayılması, olursa tabii böyle bir şey biraz daha zaman alacak. Orta vadede bir risk teşkil ediyor" dedi.

Kurum olarak yaptıkları açıklamanın endişeye yol açmaması gerektiğini vurgulayan Düşünceli, "Bir panik havası yaratmak istemiyoruz. Paniğe gerek yok ama üreticilerin bundan haberdar olması lazım. Buna göre de önlem almaları gerekiyor" diye konuştu. - Roma

http://www.sondakika.com/haber/haber-fao-dan-muzlarda-gorulen-fusarium-wilt-hastaligi-5913233/


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:22 Bugün Gelen: 1212 Toplam Ziyaretçi: 2525010
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。