ANAMUR'da HAVA   'Muzların Efendisi' geldi
15.05.2014
Taraf Gazetesinde yayınlanan habere göre, Bilim insanları, gelmiş geçmiş en güzel muzu üretti. Sadece 59 adet yetiştirilen özel meyve, normalden yüzde 36.5 daha tatlı. Ancak nedense fiyatı sadece 6 dolar.

İnsanlık tarihinin en üst düzey muzu, Japon bilim insanları tarafından üretildi. Meyve şirketi Dole’un Japonya birimi, uzun çalışmalar sonucu hazırlanan 59 özel muzu satışa çıkardı. Sınırlı sayıda olduğu için aşırı talep görmesi beklenen muzların 6 dolara satılması ise, kafa karışıklığı yarattı. Muzların her birinin üzerinde 1 ile 59 arasında değişen numarası bulunuyor ve özel kutusunda teslim ediliyor.

Dole’un araştırma-geliştirme ekibi, bu iş için 100 farklı muz türünün genetik özelliklerini incelemiş. Hepsinin en iyi yanlarını izole eden araştırmacılar, bunları harmanlayarak “gelmiş geçmiş en iyi muzu” insanlığa sunmayı başarmış.


Çok gizli tesis
Yeni muz soyu, yeri açıklanmayan “çok gizli bir tesiste”, deniz seviyesinin 500 metre üzerinde yetiştirildi. Söz konusu rakımın seçilme sebebi ise, muz üretimi için ideal şartları sağlaması. 500 metre yükseklikteki hava, “muzların maksimum şekerli olması için gerekli sıcaklık aralığını sunuyor.” 

Ortaya çıkan muz, araştırmacıları göre, normalden yüzde 36.5 daha tatlı. Muzun yaydığı güzel kokunun yüzde 33.4 daha kuvvetli olmasının yanı sıra, geleneksel muzlara göre yüzde 40 daha iyi bir dokuya sahip. Söz konusu promosyonda 59 muz satılma sebebi ise, Japonca’da 5 ve 9’un art arda okun-masının, “en üst nokta” kelimelerini oluşturması. Sınırlı sayıda üretilen muzların ağırlığı 200 gram, boyu ise 23 cm. Normal muzlar ise sadece 100 gram civarında bir ağırlığa sahip. 

Bu özel meyveyi deneyenler ise, “kesinlikle yedikleri en güzel muz” olduğu görüşünde birleşiyor. Normal muzlardan daha katı olan ancak sert olmayan bu muz, yüksek yoğunluğu sebebiyle, “içinde diğer muz-lardan daha çok muz varmış gibi hissettiriyor.” Çok tatlı olan ama “bir ekşi dokunuşu” da bulunan meyvenin en önemli özelliklerinden biri ise, “tüm ağza eşit bir biçimde tat dağıtması.” TARAF


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:29 Bugün Gelen: 1270 Toplam Ziyaretçi: 2525068
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。