ANAMUR'da HAVA   Yerli Muz GDO'lu değil
13.11.2009
GDO lu ürünlerle ilgili tartışma yerini korurken, İthal muzun yasaklanması gündemde. GDO lu ürünlerle ilgili tartışma hem tv. lerde hem de gazetelerde gündemdeki yerini korurken, İthal muzun kesinlikle yasaklanması gündemde. Böyle bir durumda ise yerli muz üreticilerine yarayacak.

ÖNDER DEMİR-GDO lu ürünlerle ilgili tartışma hem tv. lerde hem de gazetelerde gündemin en önemli maddesi olma özelliğini sürdürüyor. Genetiği değiştirilmiş organizma( GDO ) yönetmeliği bir hafta içerisinde Türkiye’nin gıda ithalatını adeta kitledi.GDO karşıtları ve savunucuları konuyu tartışa dursun, ithal edilen gıda ürünlerine ülkeye sokulmadan önce GDO analiz alma zorunluluğu getiren yönetmelik sonrasında gümrükler gıda maddeleri ile doldu.
       Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tüm Gıda İthalatçıları Derneği Genel Sekreteri Melahat Özkan,” mevcut yönetmelik gıda ithal eden tüm firmaları vurdu. Bütün mallar gümrükte kaldı. Bu gıda ürünlerini kullanan fabrikalar durdu. Tam bir kaos yaşanıyor. Dışarıdan giren tüm ürünlere analiz zorunluluğu getirilince, özellikle sarartılmış dış men şeyli çikita muzların 10 gün sürecek tahlil süresinden sonra dayanması imkânsız. Zaten tahlil de oldukça pahalı. Bu durum pek yakında fiyatlara yansıyacaktır. Özellikle ithal muz 45 günde gemilerle Türkiye’ye geliyor.10 günde tahlil için gümrükte beklerse, meyve zaten bayatlama sürecine girer. Yani ithal muz kesinlikle yasaklanabilir”. Dedi.
Bu tartışmaların ardından Tarım Bakanı Mehdi Eker’inde GDO’lu ürünler de korunmak için mutlak surette yerli sebze ve meyve kullanmanın zorunlu hale geldiğini açıklaması yöremizde bulunan muz üreticilerinin yüzünü güldürdü. Bu nedenle son günlerde yerli muz talebinin hızla artması bekleniyor.
      Anamur Muz Üreticileri Derneği Başkanı Niyazi Sinan oğlu da yaptığı açıklamada, her şey apaçık ortada, bugünden sonra halkımızın kendi sağlığı için mutlak surette yerli muzu tüketmesinin zorunlu hale geldiğini vurguladı.


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:22 Bugün Gelen: 2038 Toplam Ziyaretçi: 2690678
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay