ANAMUR'da HAVA   Muz için yeni gensoru bu sefer Şandır'dan
15.04.2010
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk'ten sonra MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet ŞANDIR da muz için gensoru verdi. TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA Muz üreticilerinin sorunlarının ve bu sorunların çözüm yollarının belirlenmesi amacı ile Anayasamızın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını arz ve teklif ederiz.

                                                                                                       Mehmet ŞANDIR

                                                                                                          Mersin Milletvekili
 
 
GEREKÇE
Anamur ilçesi Mersin iline bağlı olup, Türkiye’nin güney ucunda bulunmaktadır. Güneyinde Akdeniz, batısında Antalya ili Gazipaşa ilçesi, kuzeyinde Ermenek ve doğusunda Bozyazı ilçeleri bulunmaktadır. İlçede tropikal iklim bitkilerinin hemen hemen hepsi yetişmektedir. Anamur, başta muz olmak üzere yer fıstığı, narenciye ve çilek ile ünlü ilçedir. 
Güneydoğu Asya’nın tropikal bölgelerinde doğal olarak yetişen ve bu bitkinin sarı kabuklu uzun meyvelerine muz denir. Dünya en fazla Asya kıtasında ardından Güney Amerika, Orta Kuzey Amerika, Afrika, Okyanusya(Avustralya)  ve Avrupa ülkelerinde üretilmektedir. Türkiye’de Anamur, Bozyazı, Alanya, Gazipaşa ve çevresinde ve Toros Dağlarının koruduğu ılıman bölgelerde yetişmektedir.
Ülkemizin yıllık muz ihtiyacının üçte birini Anamur bölgesinde üretilen muz karşılamaktadır. Bölgede yetiştirilen muz çok kaliteli olup bir marka halini almıştır. Muz vitamin değeri çok yüksek olup C, B6 ve B1 ve B2 vitamini, protein, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir ve minareler bakımından şifalı bir meyvedir. Besin değeri yüksek, kalorisi düşük olan muz, özellikle çocukların gelişiminde ve hamile kadınlar ve yaşlılar için önemli besin kaynağıdır.
Mersin ili Anamur ilçesinde yaklaşık olarak 17.000 dekar alanda yetiştirilen muz kalitesi ile ithal ürünlerle rekabet etmektedir. Muz üreticileri derneğinin tahminlerine göre muz üretimi ve işlemesinde 400 bin kişi çalışmaktadır. Yörede yaklaşık olarak 250 adet olduğu tahmin edilen muz işleme ve pazarlama tesisi bulunmaktadır. Anamur muzunun raf ömrünün kısalığı, ithal muzlarla rekabette önemli faktörlerden biridir. Üniversitelerle işbirliği yaparak raf ömrünün uzatılması için bir AR_GE kurulması büyük önem arz etmektedir. Muz üreticilerinin yıllık demir, naylon, sulama sistemi, fidan, hayvan gübresi, kimyasal ve zirai ilaç girdileri talepleri bölgedeki küçük esnaf ve sanatkârlara büyük katkılar sağlamaktadır.
Gübre ve mazot başta olmak üzere diğer birçok girdilerin fiyatlarının artması, muzun üretim maliyetini artırmasına karşın, muz üreticileri maliyet artışını ürün satış fiyatına yansıtamamıştır. 2002 yılında üreticiden alınan muz fiyatı 1700 Lira iken 2010 yılına gelindiğinde bu fiyat 1300–1400 Liraya gerilemiştir. Üretim maliyetleri artmasına karşın (üreticiden alınan) muz fiyatlarının düşürülmesi üreticileri zor durumda bırakmaktadır. Bunun yanı sıra sınır ticareti yoluyla kaçak yollarla ülkemize giren muz, fiyatların belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu durum, muz fiyatlarının ya aynı kalmasına ya da maliyetinin altında satılmasına neden olmaktadır. Türkiye’de muz tüketimi yaklaşık olarak 400 bin ton’dur. Tüketimin yarısı ülkemizde üretilmekte yarısı da ithal edilmektedir. Kaçak yollarda ülkemize giren muz miktarı ne kadar olduğu bilinmemektedir.
Muz üretiminde maliyetlerin artmasına karşılık fiyatların aynı kalması gelirlerin azalmasına neden olmaktadır. Bu durumun sonucunda üreticiler kendilerini geçindiremez hale gelmekte ve böylece yanlarında çalıştırdıkları kişileri işten çıkarmak zorunda kalmaktadır. Mersin ili ekonomisi önceleri kendi kendine yetebiliyorken şimdilerde her geçen gün artan işsizlikle baş etmeye çalışmaktadır.
 
Muz’u milli ürün ilan edilerek gerekli yasal düzenlemeler yapılarak koruma altına alınması gerekmektedir. Muz üreticilerinin içinde bulundukları zor durumdan çıkarmak için üreticilerin desteklenmesi yeni fiyat politikaları oluşturulması ve kaçak yollarla ülkemize gelen muzların engellenmesi gerekmektedir. Muz üreticilerinin sorunlarının ve bu sorunların çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla Anayasamızın 98 ve İçtüzüğün 104 ve 105. maddeleri gereğince bir Meclis Araştırma Komisyonu Kurulmasını arz ve teklif ederiz.
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:4 Bugün Gelen: 188 Toplam Ziyaretçi: 3312340
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布