ANAMUR'da HAVA   Muz iin yeni gensoru bu sefer andr'dan
15.04.2010
CHP Mersin Milletvekili Ali Rza ztrk'ten sonra MHP Genel Bakan Yardmcs Mehmet ANDIR da muz iin gensoru verdi. TRKYE BYK MLLET MECLS BAKANLIINA Muz reticilerinin sorunlarnn ve bu sorunlarn zm yollarnn belirlenmesi amac ile Anayasamzn 98 ve tzn 104 ve 105. maddeleri gereince bir Meclis Aratrma Komisyonu Kurulmasn arz ve teklif ederiz.

                                                                                                       Mehmet ANDIR

                                                                                                          Mersin Milletvekili
 
 
GEREKÇE
Anamur ilçesi Mersin iline bal olup, Türkiye’nin güney ucunda bulunmaktadr. Güneyinde Akdeniz, batsnda Antalya ili Gazipaa ilçesi, kuzeyinde Ermenek ve dousunda Bozyaz ilçeleri bulunmaktadr. lçede tropikal iklim bitkilerinin hemen hemen hepsi yetimektedir. Anamur, bata muz olmak üzere yer fst, narenciye ve çilek ile ünlü ilçedir. 
Güneydou Asya’nn tropikal bölgelerinde doal olarak yetien ve bu bitkinin sar kabuklu uzun meyvelerine muz denir. Dünya en fazla Asya ktasnda ardndan Güney Amerika, Orta Kuzey Amerika, Afrika, Okyanusya(Avustralya)  ve Avrupa ülkelerinde üretilmektedir. Türkiye’de Anamur, Bozyaz, Alanya, Gazipaa ve çevresinde ve Toros Dalarnn koruduu lman bölgelerde yetimektedir.
Ülkemizin yllk muz ihtiyacnn üçte birini Anamur bölgesinde üretilen muz karlamaktadr. Bölgede yetitirilen muz çok kaliteli olup bir marka halini almtr. Muz vitamin deeri çok yüksek olup C, B6 ve B1 ve B2 vitamini, protein, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve demir ve minareler bakmndan ifal bir meyvedir. Besin deeri yüksek, kalorisi düük olan muz, özellikle çocuklarn geliiminde ve hamile kadnlar ve yallar için önemli besin kaynadr.
Mersin ili Anamur ilçesinde yaklak olarak 17.000 dekar alanda yetitirilen muz kalitesi ile ithal ürünlerle rekabet etmektedir. Muz üreticileri derneinin tahminlerine göre muz üretimi ve ilemesinde 400 bin kii çalmaktadr. Yörede yaklak olarak 250 adet olduu tahmin edilen muz ileme ve pazarlama tesisi bulunmaktadr. Anamur muzunun raf ömrünün ksal, ithal muzlarla rekabette önemli faktörlerden biridir. Üniversitelerle ibirlii yaparak raf ömrünün uzatlmas için bir AR_GE kurulmas büyük önem arz etmektedir. Muz üreticilerinin yllk demir, naylon, sulama sistemi, fidan, hayvan gübresi, kimyasal ve zirai ilaç girdileri talepleri bölgedeki küçük esnaf ve sanatkârlara büyük katklar salamaktadr.
Gübre ve mazot bata olmak üzere dier birçok girdilerin fiyatlarnn artmas, muzun üretim maliyetini artrmasna karn, muz üreticileri maliyet artn ürün sat fiyatna yanstamamtr. 2002 ylnda üreticiden alnan muz fiyat 1700 Lira iken 2010 ylna gelindiinde bu fiyat 1300–1400 Liraya gerilemitir. Üretim maliyetleri artmasna karn (üreticiden alnan) muz fiyatlarnn düürülmesi üreticileri zor durumda brakmaktadr. Bunun yan sra snr ticareti yoluyla kaçak yollarla ülkemize giren muz, fiyatlarn belirlenmesinde önemli rol oynamaktadr. Bu durum, muz fiyatlarnn ya ayn kalmasna ya da maliyetinin altnda satlmasna neden olmaktadr. Türkiye’de muz tüketimi yaklak olarak 400 bin ton’dur. Tüketimin yars ülkemizde üretilmekte yars da ithal edilmektedir. Kaçak yollarda ülkemize giren muz miktar ne kadar olduu bilinmemektedir.
Muz üretiminde maliyetlerin artmasna karlk fiyatlarn ayn kalmas gelirlerin azalmasna neden olmaktadr. Bu durumun sonucunda üreticiler kendilerini geçindiremez hale gelmekte ve böylece yanlarnda çaltrdklar kiileri iten çkarmak zorunda kalmaktadr. Mersin ili ekonomisi önceleri kendi kendine yetebiliyorken imdilerde her geçen gün artan isizlikle ba etmeye çalmaktadr.
 
Muz’u milli ürün ilan edilerek gerekli yasal düzenlemeler yaplarak koruma altna alnmas gerekmektedir. Muz üreticilerinin içinde bulunduklar zor durumdan çkarmak için üreticilerin desteklenmesi yeni fiyat politikalar oluturulmas ve kaçak yollarla ülkemize gelen muzlarn engellenmesi gerekmektedir. Muz üreticilerinin sorunlarnn ve bu sorunlarn çözüm yollarnn belirlenmesi amacyla Anayasamzn 98 ve çtüzüün 104 ve 105. maddeleri gereince bir Meclis Aratrma Komisyonu Kurulmasn arz ve teklif ederiz.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:25 Bugn Gelen: 110 Toplam Ziyareti: 2663844
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay