ANAMUR'da HAVA   İthal muza ortak tepki
21.04.2010
İthal muza ortak tepki 21 Nisan 2010, 00:08 Editör GAZİPAŞA Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği, Alanya ve Anamur’un desteğiyle ithal muza karşı imza kampanyası başlattı. Hazırlanan dosya Başbakan Erdoğan’a sunuldu
GAZİPAŞA Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği, Alanya ve Anamur’un desteğiyle ithal muza karşı imza kampanyası başlattı. Hazırlanan dosya Başbakan Erdoğan’a sunuldu
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Gazipaşa İlçe Başkanı Fazıl Yüksel'in önerisi üzerine, Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği tarafından, muz fiyatlarının düşmesine neden olan yıllık yaklaşık 180 bin ton ithal muz girişinin en aza düşürülmesi için imza kampanyası başlatıldı. Kampanyaya Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği başta olmak üzere, Gazipaşa Ziraat Odası, Anamur Ziraat Odası, Anamur Muhtarlar Derneği, Anamur Gelişim ve Değişim Derneği, Anamur Muzcular Derneği, Anamur Muz Birliği, Alanya Muz Üreticileri Derneği, Alanya Ziraat Odası ve Akdeniz Muzcular Derneği destek verdi.
EKONOMİYE 250 MİLYON DOLAR KATKI
Gazipaşa Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Eşref Kılınç, muzun Türkiye'de Gazipaşa, Anamur, Bozyazı, Alanya ve çevresinde, Toros Dağlarının koruduğu, doğal mikro klimalarda yetiştirildiğini belirterek, "Muz üreticisi ekonomiye her yıl 250 milyon TL katkıda bulunmaktadır" dedi.
Türkiye'nin muz ihtiyacının yaklaşık, 400 bin ton olduğunu bildiren Kılınç, "Üretim şimdilik yetmediği için, kalan 180 bin ton muz ithalatla karşılanmaktadır. Yerli üretimin karşılayamadığı ve ithalat yoluyla karşılanan 180 bin ton muz, Ekvator, Kostarika, Guatemala ve Kolombiya gibi Güne Amerika ülkelerinden ithal edilmektedir" dedi.
DOSYA BAŞBAKAN ERDOĞAN'A SUNULDU
Toplam 180 bin ton ithal muz girişinin en aza düşürülmesi için imza kampanyası başlatıldığını ifade eden Kılınç, "10 oda ve dernekle birlikte topladığımız imzaları, geçtiğimiz hafta Antalya'ya gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduk. Dosyanın birer örneğini de Gümrükten Sorumlu Müsteşarlığa ve ilgili kuruluşlara gönderdik. İthal muzun ülkemize girişinin kısıtlanmasını istiyoruz" diye konuştu.
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:8 Bugün Gelen: 771 Toplam Ziyaretçi: 3239052
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布