ANAMUR'da HAVA   Muz kabuunda kayan vergiler - kr Kzlot - Hrriyet
08.06.2010
Muz kabuunda kayan vergiler ‘AYAININ altna muz kabuu koyup kaydrmak’ deyimini herkes bilir ama ithal muzda kayan vergileri herhalde kimse bilmiyordur. Ayn ekilde, 1987 ylnda 3 bin ton olan muz ithalinin, bugn itibariyle yllk 180 bin tona yaklatn da herhalde ok kii bilmiyordur. LGN BR TABLO
Muz kabuunda kayan vergiler


‘AYAININ altna muz kabuu koyup kaydrmak’ deyimini herkes bilir ama ithal muzda kayan vergileri herhalde kimse bilmiyordur.

Ayn ekilde, 1987 ylnda 3 bin ton olan muz ithalinin, bugün itibariyle yllk 180 bin tona yaklatn da herhalde çok kii bilmiyordur.
LGNÇ BR TABLO
1987 ylnda, Türkiye’de üretilen muz 35 bin ton iken 3 bin ton muz ithal ediliyormu. Baka bir anlatmla, 1987 ylnda Türkiye’deki üretimin onda biri kadar muz ithal ediliyormu.
1993 ylnda, Türkiye’de üretilen muz 18 bin tona gerilerken, ithal muz 3 bin tondan, 155 bin tona çkm. Yani 1987 ylna kyasla 1993’te muz ithalat yüzde 5000 civarnda artm.
Ekonomik kriz dönemlerinde, ithalatta geçici gerilemeler olmu ama bugün itibariyle yerli muz üretimi 150 bin ton civarnda. thal muz 200 bin tona doru gidiyor.
Bu aamada, ithal muza yüzde 150’yi bulan gümrük vergisi uygulanmak suretiyle, yerli üretici korunmaya çallyor.
UYANIKLIIN BÖYLES
Muz ithalinde uygulanan yüzde 150 civarndaki vergi, ciddi bir oran. Ancak baz uyank ithalatçlar, muz kabuuna deil ama ithal fiyatna aaya doru basp, kendileri yerine vergileri kaydryorlar.
Nasl m?
Onlar açsndan çok basit!
thal muzun, 19.1 kg’lk box fiyat (ambalaj ve nakliye dahil) 10 dolar.
Uyank ithalatç ne yapyor?
Örnein Ekvator’dan, 6.95 dolara (nakliye ve ambalaj hariç) ald 19.1 kg’lk box fiyat olan muzu, vergi cenneti bir ülkede kurulmu olan irkete fatura ettiriyor. Vergi cenneti ülkedeki irkette Türkiye’deki ithalatçya (nakliye ve ambalaj da dahil) 6 dolara satyor.
Böyle olunca, yüzde 150 vergi olarak, 19.1 kg’lk box için 9 dolar gümrük vergisi ödüyor.
Dürüst ithalatç da nakliye ve ambalaj dahil, 10 dolar üzerinden 15 dolar gümrük vergisi ödüyor. Böyle olunca, uyank ithalatçlar düük maliyet avantaj nedeniyle hem yüksek tutarda haksz kazanç salyor ve hem de dierine kyasla düük fiyata satabiliyorlar. Devletin de gümrük vergisi ve KDV olarak daha az vergi tahsil ettii için vergi kayb oluyor.
Bu arada hiçbir yetkili de “Yahu arkada, siz dünya piyasa birim fiyatlarnn yüzde 40 altnda muz ithal ediyorsunuz. Bu nasl oluyor?” diye sormuyor!
GÖZETM YA DA KLO BAI VERG
Muz ithalatçlarnn önemli ksmnn, cari dünya piyasa fiyatlarna göre yüzde 20-60 civarnda düük fiyat beyannda bulunmas, muz ithalatnda “gözetim uygulamas”n kaçnlmaz klyor. Örnein daha önce tonu 250 dolar bildirilen sarmsak ithalinde, gözetim sonucu, gerçek ithal fiyat olan 1.500 dolar seviyelerine çkmt.
Gözetim olaynda, bir maln ayn ya da dorudan rakip mallar üreten yerli üreticiler üzerinde ciddi zarar yaratacak miktar ve/veya koullarda (düük fiyat, damping yasalarna aykr ithalat gibi) ithal edilmesi durumunda, baz önlemler alnabiliyor. in dorusu, muz ithaline yönelik gözetim sonucu, alnan vergiler onmilyonlarca dolar artabilir.
Bu konuda alnabilecek bir baka önlem de “kilo” ya da AB’de olduu gibi “ton bana sabit fon” olabilir.
Aksi halde, gümrük vergisi ve KDV, muz kabuunda kayarken, yerli üretici de ciddi zarar görür.

 

Hürriyet Gazetesi - 7 Haziran 2010


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:24 Bugn Gelen: 41 Toplam Ziyareti: 2663775
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay