ANAMUR'da HAVA   MUZ SAVAŞINI ANAMUR KAZANDI
21.06.2010
Yılların Anamur muz’unu Alanyalılar isim hakkını alabilmek için başlattıkları girişim Türk patent enstitüsünden döndü. Ancak, Alanya Muz üreticileri derneği ve Alanya Kaymakamı işin peşini bırakmayacaklarını ve mahkeme kararı aldırarak Anamur Muz’unun isim hakkını Alanya muz’u olarak değiştireceklerini açıkladılar.
Anamur Ticaret odası Başta olmak üzere tüm Anamur dinamiklerinin ve Muz üreticileri ile Muz dernek ve birliklerinin hiçbir girişim yapmadığı, olayın üzerine gitmediği ve vurdum duymaz oldukları gelişmenin sonucunda yılların Anamur muzunun, Alanya muz’u olarak anılmak istenmesine duyarsız kalınıyor.

Alanyalı Muz Üreticilerinin, Alanya Muzunu Tescil Ettirmek İçin Yaptıkları Başvuru Türk Patent Enstitüsü Tarafından Reddedildi.
Buna gerekçe olarak, 2002 yılında Anamurlu bir üreticinin Mersin’in Anamur ve Bozyazı ilçeleri ile Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerini de kapsayan bölgede yetişen muzu, ‘Anamur muzu’ olarak tescil ettirmesi gösterildi.
Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, dava açacaklarını belirterek, “Bunu mahkeme yolu ile halletme yoluna gideceğiz. Anamur muzu doğal ortamda yetişmiyor. Alanya ve Gazipaşa’da yetişen muzun birçoğu doğal ortamda yetişiyor. Alanya muzu da Anamur muzu da gerçekten sağlıklıdır ancak Alanya muzunun aromasının ve kokusunun farklı olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ise, ilçede üretilen muzun ‘Alanya muzu’ olarak tescil ettirilmesinin markalaşma ve tanıtım anlamında çok önemli olacağını söyledi.
Bilindiği gibi,2002 yılında zamanının Anamur Belediye Başkanı Süreyya Çelik ile yüksek ziraat mühendisi Bünyamin Kozak’ta Türk patent enstitüsüne başvuru yapmış ancak bu başvurudan önce Bozyazı ilçesinden Mustafa Yılmaz başvuru yaptığı için başvuru kabul edilmemişti. Mustafa Yılmaz’ın yaptığı başvurunun kabul edilmesiyle 1 Haziran 2002 tarihinde coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tescil talebinde bulunarak“Anamur Muzu”nun patentini almıştı.. Böylece Anamur, Bozyazı, Gazipaşa ve Alanya’da yetiştirilen yerli muzun adı “ Anamur Muzu “ olarak tescillenmiş oldu.

Konu ile ilgili olarak Anamur Muz üreticileri derneği Başkanı Niyazi Sinanoğlu Alanya muz üreteciler birliği Başkanı Hüseyin Güney’in yaptığının abesle iştigal olduğunu belirterek;

“Mersin sınırları içinde Anamur ve Bozyazı ilçeleri, Antalya sınırları içinde ise Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde muz üretildiğini ve bu muz’un adının da Anamur muz olduğunu ve yıllar önce patentinin alındığını hatırlatarak

“Bizlerin yapması gereken tek şey var, dışarıdan ithal edilen güney Amerika muzlarına karşı, yerli muzu kurumaktır, Türkiye kurulduğundan bu yana yerli muz’un adı Anamur muzudur” şeklinde konuştu.

Öte yandan Alanya’nın bu girişimi Anamur’da muz dernekleri ve birliklerinin de tek çatı altında birleşme kararı almalarına neden oldu. olağanüstü toplanan Anamur Muz üreticileri derneği,Anamur muz üreticilerdi birliği ile Mersin muz üreticileri birliğine çağrı yaparak bu gelişmeler üzerine birleşme teklif etti.Muz-Bir Başkanı Ayhan Güzel ile Mersin Muz-Bir Başkanı İsa Usta çağrıya sıcak baktı.

Anamur muz üreticileri dernek ve birlik yöneticileri önümüzdeki günlerde bir araya gelerek birleşme üzerinde çalışmalara başlayacaklar 
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:13 Bugün Gelen: 767 Toplam Ziyaretçi: 3239048
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布