ANAMUR'da HAVA   MUZ SAVAŞINI ANAMUR KAZANDI
21.06.2010
Yılların Anamur muz’unu Alanyalılar isim hakkını alabilmek için başlattıkları girişim Türk patent enstitüsünden döndü. Ancak, Alanya Muz üreticileri derneği ve Alanya Kaymakamı işin peşini bırakmayacaklarını ve mahkeme kararı aldırarak Anamur Muz’unun isim hakkını Alanya muz’u olarak değiştireceklerini açıkladılar.
Anamur Ticaret odası Başta olmak üzere tüm Anamur dinamiklerinin ve Muz üreticileri ile Muz dernek ve birliklerinin hiçbir girişim yapmadığı, olayın üzerine gitmediği ve vurdum duymaz oldukları gelişmenin sonucunda yılların Anamur muzunun, Alanya muz’u olarak anılmak istenmesine duyarsız kalınıyor.

Alanyalı Muz Üreticilerinin, Alanya Muzunu Tescil Ettirmek İçin Yaptıkları Başvuru Türk Patent Enstitüsü Tarafından Reddedildi.
Buna gerekçe olarak, 2002 yılında Anamurlu bir üreticinin Mersin’in Anamur ve Bozyazı ilçeleri ile Antalya’nın Alanya ve Gazipaşa ilçelerini de kapsayan bölgede yetişen muzu, ‘Anamur muzu’ olarak tescil ettirmesi gösterildi.
Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, dava açacaklarını belirterek, “Bunu mahkeme yolu ile halletme yoluna gideceğiz. Anamur muzu doğal ortamda yetişmiyor. Alanya ve Gazipaşa’da yetişen muzun birçoğu doğal ortamda yetişiyor. Alanya muzu da Anamur muzu da gerçekten sağlıklıdır ancak Alanya muzunun aromasının ve kokusunun farklı olduğunu düşünüyoruz” dedi.
Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ise, ilçede üretilen muzun ‘Alanya muzu’ olarak tescil ettirilmesinin markalaşma ve tanıtım anlamında çok önemli olacağını söyledi.
Bilindiği gibi,2002 yılında zamanının Anamur Belediye Başkanı Süreyya Çelik ile yüksek ziraat mühendisi Bünyamin Kozak’ta Türk patent enstitüsüne başvuru yapmış ancak bu başvurudan önce Bozyazı ilçesinden Mustafa Yılmaz başvuru yaptığı için başvuru kabul edilmemişti. Mustafa Yılmaz’ın yaptığı başvurunun kabul edilmesiyle 1 Haziran 2002 tarihinde coğrafi işaretlerin korunmasına ilişkin tescil talebinde bulunarak“Anamur Muzu”nun patentini almıştı.. Böylece Anamur, Bozyazı, Gazipaşa ve Alanya’da yetiştirilen yerli muzun adı “ Anamur Muzu “ olarak tescillenmiş oldu.

Konu ile ilgili olarak Anamur Muz üreticileri derneği Başkanı Niyazi Sinanoğlu Alanya muz üreteciler birliği Başkanı Hüseyin Güney’in yaptığının abesle iştigal olduğunu belirterek;

“Mersin sınırları içinde Anamur ve Bozyazı ilçeleri, Antalya sınırları içinde ise Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde muz üretildiğini ve bu muz’un adının da Anamur muz olduğunu ve yıllar önce patentinin alındığını hatırlatarak

“Bizlerin yapması gereken tek şey var, dışarıdan ithal edilen güney Amerika muzlarına karşı, yerli muzu kurumaktır, Türkiye kurulduğundan bu yana yerli muz’un adı Anamur muzudur” şeklinde konuştu.

Öte yandan Alanya’nın bu girişimi Anamur’da muz dernekleri ve birliklerinin de tek çatı altında birleşme kararı almalarına neden oldu. olağanüstü toplanan Anamur Muz üreticileri derneği,Anamur muz üreticilerdi birliği ile Mersin muz üreticileri birliğine çağrı yaparak bu gelişmeler üzerine birleşme teklif etti.Muz-Bir Başkanı Ayhan Güzel ile Mersin Muz-Bir Başkanı İsa Usta çağrıya sıcak baktı.

Anamur muz üreticileri dernek ve birlik yöneticileri önümüzdeki günlerde bir araya gelerek birleşme üzerinde çalışmalara başlayacaklar 

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:42 Bugün Gelen: 224 Toplam Ziyaretçi: 2487945
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。