ANAMUR'da HAVA   Alanya muzu inşaata yenildi
28.08.2010
ALANYA Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, muz üretimini değerlendirdi. Yeni Alanya Gazetesinde Tolga ŞİLİL'in haberi..

Özellikle muz bahçelerinin olduğu arazilerin imara açılmasının ardından satıldığını belirten Güney, bu arazilerin inşaat sektöründe kullanıldığını söyledi. Çevre beldelerde muz üretiminin devam ettiğini belirten Güney, "Bu araziler satıldıktan sonra genelde bu bahçelere turizm yatırımları yapılıyor. Muz bahçeleri ilk dönemlerde Alanya merkezliyken şimdi Alanya dışına ve Anamur bölgesine taşındı. Sadece muz değil narenciye ve muşmula üretimi de aynı şekilde merkezden uzaklaştı. Bunun en büyük etkeni, turizmin gelişmesinden kaynaklanan inşaat sektörünün merkez bölgelerde yaygınlaşması. Genelde oluşan miras durumlarından bölünen büyük araziler de parça parça betonlaşmaya yenik düşüyor. Fakat Alanya dışına taşınan bu bahçelerde artık eski yöntemlerle ürün yetiştirilmiyor. Tarımda artık daha bilinçli ve kontrollü çalışmak gerekiyor. Bu konuda Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi'yle bilimsel çalışmalara imza atıyoruz. Özellikle sera çalışmaları çok önemli. Avrupa Birliği projeleri üzerinde çalışmalarımız var. Avrupalı muz üreticileriyle kendi üreticilerimiz arasında köprü kuruyoruz" dedi.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:9 Bugün Gelen: 709 Toplam Ziyaretçi: 3238990
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布