ANAMUR'da HAVA   Muz’daki Snr ticareti Hakkari'nin ekonomisine katk salyor
01.01.2011
Muz’daki Snr ticareti Hakkari'nin ekonomisine katk salyor Hakkari'nin Yksekova ilesindeki Esendere snr kapsndan gnlk getirilen ya sebze, meyve ve gdalar, yerli rne gre daha ucuz satlyor. Seyyar satclarn ve manavlarn tezghlarnda sata sunulan ran rnleri, maddi durumu iyi olmayan vatandalarn ilk tercihi oluyor. Snr ticaretinin gelimesi de Hakkari'nin ekonomisine katk salyor.
Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odas Meclis Bakan Abdurrahman Pnar, Esendere kapsndan yaplan snr ticaretinin bölge insan açsndan önem tadn ifade ederek, günde yaklak 600 kiinin giri çk yaptn vurgulad.
Snr ticaretinin iki ülke insan açsndan önem tadn bildiren Pnar, ''Snr ticaret merkezlerini biraz daha uygun hale getirebilirsek ve snr ticareti kapsamndaki kalemleri insanlarn ihtiyaçlar dorultusunda artrabilirsek, kaçakçlk büyük ölçüde azalm olur.'' dedi.
Hakkâri'nin ran'a yllk ihracatnn 216 milyon dolar civarnda olduunu belirten Pnar, artlarn düzeltilmesi durumunda bu ticaretin 500 milyon dolarn üzerine çkacan dile getirdi.
Pnar, "ran'dan getirilen her türlü ya sebze, meyve ayrca çay ve eker ürünleri Yüksekova'da tüketilmektedir. Bunun nedeni ise ran'dan gelen ürünler, yerli ürüne göre yüzde 50 daha ucuz. Bu nedenle vatanda arlkl olarak ran'dan gelen ürünleri tercih ediyor." diye konutu.
Esnaf brahim Malak ise ran'dan muz, salatalk, domates, kivi, siyah ve beyaz lahana getirildiini belirterek, bu ürünlerin yerlilere göre daha uygun fiyata satldn anlatt.
Malak, "Mersin üzerinden getirttiimiz ürünler genelde ran'da yetimeyen nar, portakal ve mandalina oluyor. Bunlarn yol maliyeti fazla olduu için fiyatlar da artyor. ran'dan getirilen bir lahana 60 Kurua satlrken, Mersin'den gelen lahana 1.50 liraya mal oluyor. Bu da ran mallarna olan ilgiyi artyor." dedi.
Manav Muzaffer Günçakan da "Biz komisyonculuk yapyoruz. Mersin'den getirdiimiz ürünler ran'dan gelenlerden daha pahal. Özellikle ulam maliyetinin yüksek olmas ürünlere de yansyor. Fakir vatandalar ran'dan gelen ürünlere daha çok rabet gösteriyor." eklinde konutu.
(CHAN)

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:123 Bugn Gelen: 1075 Toplam Ziyareti: 2567759
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay