ANAMUR'da HAVA   Kural; "Çatlayan muzları rahatlıkla yiyebilirsiniz.
01.01.2011
'Turizmi sollarız' 01 Ocak 2011, 01:25 Serhan Altıparmak Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Mehmet Kural, Alanya Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu'nu ziyaret etti.
Doğa şartlarından dolayı çatlayan muzlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunan Kural ve Musluoğlu, üreticilerin ve tüketicilerin bu konuda duyarlı olmasını istediler.
Kural, "Hava şartları nedeniyle muzlar bir anda yetişiyor. Bu nedenle muzlarda çatlamalar meydana geliyor. Üreticilerimiz, bahçede çatlayan olgun muzları da satamıyor. Her bahçede yüzde 5 ile 10 arasında bir hasar var. Tüketiciler, bu muzları da rahatlıkla alıp, yiyebilirler. Çünkü bu muzlar ilaç kalıntısından değil, sürekli iklim değişikliğinden bu hale geldi" dedi.
"DİM ÇAYI ÇOK ÖNEMLİ"
Dim Çayı'ndaki suyun halen denize akmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı dile getiren Kural, "Biz Alanya'nın doğu bölgesindeki tarım alanlarının kalkınmasını istiyoruz. Devlet Su İşleri (DSİ), doğuda tarımın kalkınması için bu bölgede ihale yapmıştı. Sulama kanalları yapımı için ihale açıldı ve bu ihaleyi de bir firma kazanmıştı. Ancak proje için henüz bir adım atılmadı. Bu projenin hayata geçmesi, tarımın da canlanması demektir. Yeşilöz Köyü'ne kadar gidecek sulama kanalları kapsamında bölgedeki üretici su sorunu yaşamayacak, bu şekilde tarım alanları sulanacak. Böylece üretici verimini ikiye çıkaracak. Su sorununun çözülmesi halinde bölgedeki arazi sahipleri de tarıma yönelecek. Bu da tarımın Alanya'da turizmden çok konuşulacağı anlamına gelir. Üstelik ben, tarımın geliriyle de turizmi geçeceğine inanıyorum" dedi.
 

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:150 Bugün Gelen: 1217 Toplam Ziyaretçi: 2567901
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay