ANAMUR'da HAVA   MUZ En ucuz meyveler arasında
01.01.2011
MUZ, En ucuz meyveler arasında Bir zamanlar ancak zengin sofralarında görülebilen, ailelerin çocuklarına yılda bir-iki kez alabildiği muz, bugünlerde pazardaki en ucuz meyveler arasına girdi.

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve ani sıcaklık değişimi nedeniyle erken olgunlaşarak çatlayan muzun, erken hasat edilerek pazara sunulması sonucu kilogram fiyatının 1 Liraya kadar düştüğünü bildirdi.

Güney, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucu muz üretiminde kalite ve verimliliğin iki kat artmasına rağmen ani sıcaklık değişimi nedeniyle muzların erken olgunlaşarak çatlama eğilimi gösterdiğini söyledi. Üreticinin olgunlaşan muzu bozulma riski nedeniyle dalından erken keserek pazara sunması sonucu talepten fazla arz oluştuğunu ifade eden Güney, muzun kilogram fiyatının yüzde 40 ucuzladığını kaydetti.

Muzda erken olgunlaşma ve çatlamanın her yıl yaşandığını ancak, bu yıl arz-talep dengesini bozarak üreticiyi olumsuz etkilediğini belirten Güney, şunları söyledi:

''Muz hasadı bir ay önce başladı ve mart ayı sonuna kadar devam edecek. Hasat başlangıcında yeşil muz olarak tabir ettiğimiz üretici satış fiyatı 1,60 Lira iken, hava şartları nedeniyle oluşan üretim fazlalığı arz-talep dengesinin bozulmasına neden oldu. Şu anda normal şartların dışında aşırı muz kesimi var. Bu nedenle de fiyatlar 1 liraya kadar düştü.''

Alanya'da muz üretiminde verimliliğini geçen yıla oranla iki kat arttığını ve muzda oluşan çatlamanın 15-20 gün daha sürebileceğini dile getiren Güney, çatlamanın hava koşulları nedeniyle yaşandığını, herhangi bir kimyasal madde kullanımının söz konusu olmadığını vurguladı. Güney, sera ortamında üretilen muzların bahçede yetiştirilen

-KAMYON KUYRUKLARI OLUŞTU-

Alanya Toptancı Hali Müdürü Halit Parlayüksel ise çatlama nedeniyle üreticinin bahçesindeki muzun tamamına yakınını kesmesinden dolayı oluşan arz fazlalığının Toptancı Hal ve sarartma tesislerinde yoğunluk yaşanmasına neden olduğunu kaydetti. Alanya Toptancı Hali ve beldelerdeki depolarda 10 gündür devam eden yoğunluk nedeniyle sarartma, paketleme ve pazarlama sıkıntısı yaşandığını aktaran Parlayüksel, muzların uzun süre kamyonda veya tesis içinde bekletilmek zorunda kaldığını söyledi.

''Aşırı muz üretimi nedeniyle hal ve depolarda paketleme sıkıntısı yaşandı. Kasa üreten fabrikalar günlük üretim yaptıkları için yoğun talep karşısında yetersiz kaldı. Bu nedenle depo ve tesislerde paketleme yapılamadı. Hallerde ve depolarda muz yüklü kamyon kuyrukları oluştu. Muzlar bahçede hasat edilmiş şekilde veya tesislerde bekledi. Fiyat düştü ancak asıl sıkıntı kasa olmaması nedeniyle pazarlamanın yetersiz yapılması. Bu sıkıntılar aşılmaya başlandı. Bir kaç güne kadar yoğunluğun biteceği kanaatindeyim.''


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:9 Bugün Gelen: 183 Toplam Ziyaretçi: 2487904
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。