ANAMUR'da HAVA   ikita muzcu sz vermiti! - Necati Doru
12.08.2009
ikita muzcu sz vermiti! Eski not defterlerimden birinin arasnda bir gazete kupr buldum. 30 ay nce kesmiim. Sanki; “maziyi yada (yad: hatrlama-anma demek) daldm zaman.... Renkler belirir ta uzaklardan...” diyen o ili ark gibiydi. Necati Doru'nun 26,07,2009 tarihli Vatan Gazetesindeki ke yazsn mutlaka okuyunuz.

Niçin kestim bu haberi!

Tamamen unutmuum.

imdi, unutmay annda giderecek mucize alet var. Girersin internete ularsn google motoruna ve “Chiquita (çikita) Muz’un CEO’su Kistinger” yazarsn.

Basarsn tua!

Dökülür renkler.

Renkler, renkleri öbür renklere ekler. 30 ay önceki bir gazete kupüründen maheri dolduracak renk çkar. ABD firmas, dünya devi muz tekeli Çikita’nn CEO’su Kistinger, Türkiye’ye gelmi, bakanlarla görümü,“Ülkenize yatrm yapacaz, yerli muz üreticileriyle ortak muz çiftlikleri kuracaz” demi.

Dediini tutmu mu?

Hayr!

30 ay geçti kuru yatrm yok.
***


Çikita’nn CEO’su deli mi?

Ne ihtiyac var?

Yannda Çikita muzlarnn Türkiye temsilcisi olduunu söyleyen; Sibirya’dan kömür ve Ekvator’dan muz ithalatçs Hakan Bilal Kutlualp adl iadam ile birlikte gazetelere niçin “Türkiye’ye yatrm yapacaz” diyor?

Basarsn tua!

Dökülür haberler, okursun.

30 ay önce henüz seçimler yaplmamtr. Akdeniz’in Anamurlu, Bozyazl, Gazipaal yerli muz üreticileri liderleri Niyazi Sinanolu’nun sözcülüünde sokaa dökülmüler. ktidar, Tarm Bakan’n, gümrüklerden sorumlu bakan protesto ediyorlar ve “Türkiye gümrüklerinde ve Tarm Bakanl’nda dalevara dönüyor, yabanc muz ithal fiyat düük gösterilip gümrük vergisi ile KDV kaçrlarak Türkiye iç pazarna neredeyse yerli muz fiyatna ithal muz sokuyorlar” diye baryorlar.

Anlald.

Çikitac bunun için gelmi.

Muz köylüsünün gazn alacak, onlar da oylarn iktidar partisine atacaklar.
***


30 ay geçti, yatrm nanay!

Muz üreticisini vuran dalevara ise devam ediyor. Dürüst tüccar olarak; ithal fiyatn eksiksiz gösterip vergiyi tam ödeyen muz ithalatçlar 21 kiloluk bir koli için 15 dolar 75 cent vergi öderlerken, bir takm muz ithalatçs firmalar, hayali tabela irketleri kullanarak koli bana sadece 9.5 dolar vergi ödüyorlar. Koli bana 6 dolar vergi kaçrlmaya devam ediliyor. Dolasyla kurumlar vergisi ile gelir vergisi de kaçrlyor. Tarm Bakanl da bu firmalara ithal izin belgesi ile kontrol belgesi vermeye devam ediyor.

Bununla bitmiyor.

Basyorum tua!

Bu kez yine renkler!

Ama ne renkler!

Çikita’nn CEO’sunu Türkiye’ye getiren Hakan Bilal Kutlualp adl iadamnn Tes Enerji adl bir kömür irketinde genel müdürlük yapt, yanna müdür olarak ald Bedri efik adl birinin de Bulgaristan’da vurgun yapp kaçan biri olduu haberi ekrana geliyor.

Bu da ne?

Burada bir renk daha var: Türkiye’de çikata muzun temsilcisinin asl kendisi olduunu söyleyen Reit Sinanl adl bir iadam, özel uçana Sanayi Bakan Zafer Çalayan’ bindirmi Suriye’ye geziye götürüyor.

Gördünüz mü?

Bir kupürden ne renkler çkyor?
 

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:31 Bugn Gelen: 1297 Toplam Ziyareti: 2525095
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。