ANAMUR'da HAVA   Muz savalar 18 yl sonra bitti
05.02.2011
Muz savalar 18 yl sonra bitti Avrupa Birlii ile Latin Amerika lkeleri arasndaki muz ithali krizi nihayet zld. Dnyann en uzun sredir devam eden ticaret anlamazl, Latin Amerika'dan muz ithaline getirilen vergilerin drlmesi ile son buldu.
Muz savalar 18 yl sonra bitti
Avrupa Birlii ile Latin Amerika ülkeleri arasndaki muz ithali krizi nihayet çözüldü.
Muzlar
Dünyann en uzun süredir devam eden ticaret anlamazl, Latin Amerika'dan muz ithaline getirilen vergilerin düürülmesi ile son buldu.
Avrupa Parlamentosu'nda onaylanan anlama, 1990'larn banda patlak veren ve 'muz savalar' diye anlan ihtilaf sonuçlandrm oldu.
Latin Amerikal üreticiler AB'nin Afrika, Karayipler ve Büyük Okyanus ülkelerinden ithal ettii muza vergi uygulamayarak, kendilerine kar adaletsizlik edildiini savunuyordu.
Dolaysyla konu Dünya Ticaret Örgütü'ne sevkedildi.
AB, uygulamay eski sömürge ülkelerindeki küçük üreticilere yardmc olma hedefiyle açklyordu.
Buna karlk Latin Amerika meneyli muz ticaretinin büyük bölümünün ABD'de kurulan Dole ve Del Monte gibi çok uluslu irketlerin elinde olduuna dikkat çekiyordu.
Anlamann Dünya Ticaret Örgütü'nün de onay almas gerekiyor. Ancak AB imdiden vergi duvarlarn indirmeye balad.
Avrupa parlamentosu ayrca küçük üretici ülkelerin üretimlerini çeitlendirebilmesi için tarm yardmndan yararlandrlmas çarsnda bulundu.
Tartma 1993'te, AB'nin üye ülkelerin muz ticaretini yaplan ikili anlamalar yerine tek bir tarife ile uyumlatrmas ardndan balad.
1996'da Ekvador, Guatemala, Honduras ve Meksika konuyu DTÖ'ye götürdü.
Örgüt o zamandan bu yana pek çok kez, vergilerin rekabete aykr olduu hükmünü verdi; ancak bir yanda devam eden Doha ticaret görümeleri, bir yanda ikili anlamazlklarn etkisi ile konu imdiye dek gündemde kald.
AB pazarlarna ulam üreticiler için kilit önemde. Avrupa Birlii yaklak 5,5 milyon ton ithalat ile dünyann en büyük muz pazar durumunda.

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:7 Bugn Gelen: 24 Toplam Ziyareti: 2663758
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay