ANAMUR'da HAVA 



  ÇOLAKOĞLU;"AB'YE İNŞALLAH GİRMEYİZ
01.04.2011
MUZ ÜRETİMİNDE GÜBRELEME KONULU KONFERANS -PROF. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU: -"AB'YE İNŞALLAH GİRMEYİZ. ÇÜNKÜ KRİTERLERİ ÇOK FAZLA. EĞER GİRERSEK ÜLKEMİZDE TARIM YAPAN KALMAYABİLİR" Prof. Dr. Habil Çolakoğlu, Avrupa Birliği'nin tarımsal üretimle ilgili çok fazla kısıtlayıcı kriteri bulunduğunu belirterek, "AB'ye

 

Prof. Dr. Habil Çolakoğlu, Avrupa Birliği'nin tarımsal üretimle ilgili çok fazla kısıtlayıcı kriteri bulunduğunu belirterek, "AB'ye inşallah girmeyiz. Çünkü kriterleri çok fazla. Eğer girersek ülkemizde tarım yapan kalmayabilir" dedi.
Antalya'nın Alanya ilçesinde, Alanya Muz Üreticileri Birliği tarafından, "Muz Üretiminde Gübreleme" konulu konferans düzenlendi.
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşen konferansa, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, İlçe Tarım Müdürü Umut Olgun, Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ve birlik üyeleri katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, Alanya'daki muz üretiminde gübrelemenin deneme yanılma yöntemiyle yapıldığını ifade ederek doğru gübrelemenin bilimsel yöntemlerle yapılması gerektiğini vurguladı. Kaymakam Doğan ise, Alanya ekonomisinde tarım sektörünün önemine değindi.
Konferansta Toros Tarım Şirketi danışmanı Prof. Dr. Habil Çolakoğlu birlik üyelerine muz üretimi hakkında bilgi verdi. Çolakoğlu, muz üretiminde öncelikle toprak analizi yapılarak kullanılacak gübrenin miktarı, cinsi ve ne zaman ekileceği gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesinin tarım açısından zorluklar doğuracağını ifade eden Çolakoğlu, şunları söyledi:
"AB'ye inşallah girmeyiz. Çünkü kriterleri çok fazla. Eğer girersek ülkemizde tarım yapan kalmayabilir. Örneğin Yunanistan'da yetkililer, arazilerin yanlarına tabelalar asarak bazı uyarı kartları koyuyorlar. O kartlarda yazılanlara uyulmadığı takdirde büyük cezalar ödeniyor. İlla ki yetkililerin zorlamasına gerek yok. Gidin, toprağın analizini yaptırın."
Çolakoğlu, Alanya'da yapılan incelemelerde topraktaki kireç miktarına bağlı olarak bazı bölgelerde toprağın (pH) değerinin yüksek olduğu için o alanlarda muz üretiminin olumsuz etkileneceğini söyledi.
Çolakoğlu, söyle konuştu:
"Alanya'da bazı bölgelerdeki toprağın tansiyonu biraz yükselmiş. Yani kireç miktarına bağlı olarak toprağın (pH) değeri yükselmiş. Muz yüksek değerleri kabul etmez. Bu değeri toprağın istediği seviyeye indirmek gerekiyor. Alanya'da 15 arazide inceleme yaptık. Bunların 4'ünde tuzlanma tespit edildi. Ya kötü gübre kullanılmıştır, ya da su tuzludur. Toprakta tuzlanma varsa hiç tarımla uğraşmayın, gidin belediyeye, o bölgede inşaat yapmak için izin alın. Çünkü artık orada tarım yapılmaz."

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER




Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:101 Bugün Gelen: 126 Toplam Ziyaretçi: 3190091
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布