ANAMUR'da HAVA   ÇOLAKOĞLU;"AB'YE İNŞALLAH GİRMEYİZ
01.04.2011
MUZ ÜRETİMİNDE GÜBRELEME KONULU KONFERANS -PROF. DR. HABİL ÇOLAKOĞLU: -"AB'YE İNŞALLAH GİRMEYİZ. ÇÜNKÜ KRİTERLERİ ÇOK FAZLA. EĞER GİRERSEK ÜLKEMİZDE TARIM YAPAN KALMAYABİLİR" Prof. Dr. Habil Çolakoğlu, Avrupa Birliği'nin tarımsal üretimle ilgili çok fazla kısıtlayıcı kriteri bulunduğunu belirterek, "AB'ye

 

Prof. Dr. Habil Çolakoğlu, Avrupa Birliği'nin tarımsal üretimle ilgili çok fazla kısıtlayıcı kriteri bulunduğunu belirterek, "AB'ye inşallah girmeyiz. Çünkü kriterleri çok fazla. Eğer girersek ülkemizde tarım yapan kalmayabilir" dedi.
Antalya'nın Alanya ilçesinde, Alanya Muz Üreticileri Birliği tarafından, "Muz Üretiminde Gübreleme" konulu konferans düzenlendi.
Alanya Ticaret ve Sanayi Odası'nda gerçekleşen konferansa, Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan, İlçe Tarım Müdürü Umut Olgun, Ziraat Odası Başkanı Turgut Musluoğlu ve birlik üyeleri katıldı. Konferansın açılış konuşmasını yapan Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney, Alanya'daki muz üretiminde gübrelemenin deneme yanılma yöntemiyle yapıldığını ifade ederek doğru gübrelemenin bilimsel yöntemlerle yapılması gerektiğini vurguladı. Kaymakam Doğan ise, Alanya ekonomisinde tarım sektörünün önemine değindi.
Konferansta Toros Tarım Şirketi danışmanı Prof. Dr. Habil Çolakoğlu birlik üyelerine muz üretimi hakkında bilgi verdi. Çolakoğlu, muz üretiminde öncelikle toprak analizi yapılarak kullanılacak gübrenin miktarı, cinsi ve ne zaman ekileceği gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) girmesinin tarım açısından zorluklar doğuracağını ifade eden Çolakoğlu, şunları söyledi:
"AB'ye inşallah girmeyiz. Çünkü kriterleri çok fazla. Eğer girersek ülkemizde tarım yapan kalmayabilir. Örneğin Yunanistan'da yetkililer, arazilerin yanlarına tabelalar asarak bazı uyarı kartları koyuyorlar. O kartlarda yazılanlara uyulmadığı takdirde büyük cezalar ödeniyor. İlla ki yetkililerin zorlamasına gerek yok. Gidin, toprağın analizini yaptırın."
Çolakoğlu, Alanya'da yapılan incelemelerde topraktaki kireç miktarına bağlı olarak bazı bölgelerde toprağın (pH) değerinin yüksek olduğu için o alanlarda muz üretiminin olumsuz etkileneceğini söyledi.
Çolakoğlu, söyle konuştu:
"Alanya'da bazı bölgelerdeki toprağın tansiyonu biraz yükselmiş. Yani kireç miktarına bağlı olarak toprağın (pH) değeri yükselmiş. Muz yüksek değerleri kabul etmez. Bu değeri toprağın istediği seviyeye indirmek gerekiyor. Alanya'da 15 arazide inceleme yaptık. Bunların 4'ünde tuzlanma tespit edildi. Ya kötü gübre kullanılmıştır, ya da su tuzludur. Toprakta tuzlanma varsa hiç tarımla uğraşmayın, gidin belediyeye, o bölgede inşaat yapmak için izin alın. Çünkü artık orada tarım yapılmaz."


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:12 Bugün Gelen: 34 Toplam Ziyaretçi: 2419862
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。