ANAMUR'da HAVA   Muzun yeni tesbit edilen faydaları
25.05.2011
MUZ DEYİP GEÇMEYİN Bir zamanlar yalnız kendi ürettiğimizi tükettiğimiz, şimdi ise bol bol ithal edip tükettiğimiz, kendi üreticimize üvey evlat muamelesi yaptığımız muzun bir çok marifeti ortaya çıktı.

     MUZ DEYİP GEÇMEYİN 
 
     Bir zamanlar yalnız kendi ürettiğimizi tükettiğimiz, şimdi ise bol bol ithal edip tükettiğimiz, kendi üreticimize üvey evlat muamelesi yaptığımız muzun bir çok marifeti ortaya çıktı.
 
     Brezilya'daki Sao Paulo kentinin Botucatu Bioscience Institute'deki araştırmacılarından Gustavo Castro, bir hafta güneşte kurutulmuş muz kabuklarının, içinde bakır ve kurşun artıkları bulunan suyla karıştırıldığında, muz kabuklarının bir saat içinde bu toksik maddelerin yüzde doksan yedisini emdiğini saptamış. Şimdiye kadar suyun bu türlü toksik maddelerden arındırılması için kullanılan ve çok pahalı olan ve zehirli yan etkileri bulunan yöntemlerden, bu yöntemin çok daha etkili olduğu görülmüş.
 
     Muz kabuklarının ayakkabı ve gümüş takımlarını parlatmakta kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca gül ve domates gibi bitkilerde gelişmeyi sağlayan gübre olarak çok iyi sonuç verdiği de bir gerçektir. Ayrıca, kaşınan yere ve yüzdeki sivilcelere kabuğun iç kısmı sürüldüğünde kaşıntının geçtiği ve sivilcelerin yok olduğu, yüz kırışıklığını azalttığı, çizik ve siğillerin üzeri muz kabuğu ile kapatıldığında çok çabuk iyileştiği gözlenmektedir.
 
    Muzun bu özellikleri Industrial and Engineering Chemistry Research isimli dergide yeni yayınlanmış bir yazıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu verilerden anlaşıldığına göre gıda değerinin ötesinde çeşitli alanlarda ham madde kaynağı olma özelliği taşıdığı için muza talep artacaktır.
 
    Gönül, bu talep artışından Türk muz ürecisinin yararlanmasını arzu etmektedir..
 
    Bu arada muz kabuğuna basıp kaymanın da zararlarını unutmamak gerekir!..


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:9 Bugün Gelen: 41 Toplam Ziyaretçi: 2419869
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。