ANAMUR'da HAVA   Muzun yeni tesbit edilen faydaları
25.05.2011
MUZ DEYİP GEÇMEYİN Bir zamanlar yalnız kendi ürettiğimizi tükettiğimiz, şimdi ise bol bol ithal edip tükettiğimiz, kendi üreticimize üvey evlat muamelesi yaptığımız muzun bir çok marifeti ortaya çıktı.

     MUZ DEYİP GEÇMEYİN 
 
     Bir zamanlar yalnız kendi ürettiğimizi tükettiğimiz, şimdi ise bol bol ithal edip tükettiğimiz, kendi üreticimize üvey evlat muamelesi yaptığımız muzun bir çok marifeti ortaya çıktı.
 
     Brezilya'daki Sao Paulo kentinin Botucatu Bioscience Institute'deki araştırmacılarından Gustavo Castro, bir hafta güneşte kurutulmuş muz kabuklarının, içinde bakır ve kurşun artıkları bulunan suyla karıştırıldığında, muz kabuklarının bir saat içinde bu toksik maddelerin yüzde doksan yedisini emdiğini saptamış. Şimdiye kadar suyun bu türlü toksik maddelerden arındırılması için kullanılan ve çok pahalı olan ve zehirli yan etkileri bulunan yöntemlerden, bu yöntemin çok daha etkili olduğu görülmüş.
 
     Muz kabuklarının ayakkabı ve gümüş takımlarını parlatmakta kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca gül ve domates gibi bitkilerde gelişmeyi sağlayan gübre olarak çok iyi sonuç verdiği de bir gerçektir. Ayrıca, kaşınan yere ve yüzdeki sivilcelere kabuğun iç kısmı sürüldüğünde kaşıntının geçtiği ve sivilcelerin yok olduğu, yüz kırışıklığını azalttığı, çizik ve siğillerin üzeri muz kabuğu ile kapatıldığında çok çabuk iyileştiği gözlenmektedir.
 
    Muzun bu özellikleri Industrial and Engineering Chemistry Research isimli dergide yeni yayınlanmış bir yazıda ayrıntılı olarak anlatılmaktadır. Bu verilerden anlaşıldığına göre gıda değerinin ötesinde çeşitli alanlarda ham madde kaynağı olma özelliği taşıdığı için muza talep artacaktır.
 
    Gönül, bu talep artışından Türk muz ürecisinin yararlanmasını arzu etmektedir..
 
    Bu arada muz kabuğuna basıp kaymanın da zararlarını unutmamak gerekir!..

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:9 Bugün Gelen: 135 Toplam Ziyaretçi: 3190100
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布