ANAMUR'da HAVA   Çikita muz öldürür!
10.06.2011
Çikita muz öldürür! Latin Amerika ülkelerindeki kanlı faaliyetleriyle bilinen Çikita şirketine, Kolombiya'daki paramiliter güçleri finanse ettiği için 4 bin Kolombiyalı tarafından açılan davada ABD mahkemesi, şirketin temyiz başvurusunu reddetti. Şirket, milyonlarca dolar tazminat ödemeye doğru ilerliyor.
 Muz firması Çikita’nın, Latin Amerika’nın başına bela olan şirketlerin başında geldiğini pek az kişi bilir. Çikita, bölgedeki yatırımlarını kaybetmemek adına sol yükselişleri, grev ve direnişleri önlemek için paramiliter örgütleri besleyip silahlandırmaya kadar her türlü baskı ve zulmü yapmış olmasıyla tanınan bir şirkettir Latin Amerika halkları tarafından.
İşte bu nedenlerle en az 4 bin Kolombiyalı, kendileri ya da yakınlarının şirkete ait muz yetiştirme plantasyonlarında işkence gördükleri ya da öldürüldükleri iddiasıyla ABD’de şirket aleyhine milyonlarca dolarlık tazminat davası açmışlardı. Geçtiğimiz gün ABD’li bir yargıç, şirketin temyiz başvurusunu reddetti.
Aslında şirket, paramiliter örgütleri finanse ettiğini itiraf etmiş bulunuyor. Fakat buna rağmen Kolombiyalılar’ın iddialarını reddediyor ve tazminat ödemeyeceğini söylüyor. Zira böyle bir tazminat ödemenin şirket açısından sonu yok: muz yetiştirilen hemen her ülkede Çikita, yüz binlerce insanın yaşamına kast etti.
2007 yılında Çikita, Kolombiya’daki paramiliter güçlere para vermek suçundan 25 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edilmişti. Üstelik bu finansman, öyle çok eski bir olay da değil: Çikita’nın 1997-2004 yılları arasında Kolombiya’daki AUC isimli bir paramiliter örgüte 1.7 milyon dolar verdiği açığa çıktı. Şirketin bu karanlık faaliyetleri ise çok daha eskiye gidiyor elbette.
Çikita’nın, tazminat davasındaki savunması ise trajikomik: Şirket sözcüsü Ed Loyd, Kolombiyalılar’ın davayı kazanabilmeleri için sadece “Çikita’nın AUC’un bir şiddet grubu olduğunu bildiğini değil, aynı zamanda AUC’un cinayet hedeflerini paylaştığını da kanıtlamaları gerek.”
Eski adıyla United Fruit Company, yeni adıyla Chiquita şirketinin kanlı tarihinden ilginç olaylar için: Çikita muzun hikayesi
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:2 Bugün Gelen: 186 Toplam Ziyaretçi: 3277724
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布