ANAMUR'da HAVA   ikita muz ldrr!
10.06.2011
ikita muz ldrr! Latin Amerika lkelerindeki kanl faaliyetleriyle bilinen ikita irketine, Kolombiya'daki paramiliter gleri finanse ettii iin 4 bin Kolombiyal tarafndan alan davada ABD mahkemesi, irketin temyiz bavurusunu reddetti. irket, milyonlarca dolar tazminat demeye doru ilerliyor.
 Muz firmas Çikita’nn, Latin Amerika’nn bana bela olan irketlerin banda geldiini pek az kii bilir. Çikita, bölgedeki yatrmlarn kaybetmemek adna sol yükselileri, grev ve direnileri önlemek için paramiliter örgütleri besleyip silahlandrmaya kadar her türlü bask ve zulmü yapm olmasyla tannan bir irkettir Latin Amerika halklar tarafndan.
te bu nedenlerle en az 4 bin Kolombiyal, kendileri ya da yaknlarnn irkete ait muz yetitirme plantasyonlarnda ikence gördükleri ya da öldürüldükleri iddiasyla ABD’de irket aleyhine milyonlarca dolarlk tazminat davas açmlard. Geçtiimiz gün ABD’li bir yargç, irketin temyiz bavurusunu reddetti.
Aslnda irket, paramiliter örgütleri finanse ettiini itiraf etmi bulunuyor. Fakat buna ramen Kolombiyallar’n iddialarn reddediyor ve tazminat ödemeyeceini söylüyor. Zira böyle bir tazminat ödemenin irket açsndan sonu yok: muz yetitirilen hemen her ülkede Çikita, yüz binlerce insann yaamna kast etti.
2007 ylnda Çikita, Kolombiya’daki paramiliter güçlere para vermek suçundan 25 milyon dolar tazminat ödemeye mahkûm edilmiti. Üstelik bu finansman, öyle çok eski bir olay da deil: Çikita’nn 1997-2004 yllar arasnda Kolombiya’daki AUC isimli bir paramiliter örgüte 1.7 milyon dolar verdii aça çkt. irketin bu karanlk faaliyetleri ise çok daha eskiye gidiyor elbette.
Çikita’nn, tazminat davasndaki savunmas ise trajikomik: irket sözcüsü Ed Loyd, Kolombiyallar’n davay kazanabilmeleri için sadece “Çikita’nn AUC’un bir iddet grubu olduunu bildiini deil, ayn zamanda AUC’un cinayet hedeflerini paylatn da kantlamalar gerek.”
Eski adyla United Fruit Company, yeni adyla Chiquita irketinin kanl tarihinden ilginç olaylar için: Çikita muzun hikayesi

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:19 Bugn Gelen: 155 Toplam Ziyareti: 2607697
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay