ANAMUR'da HAVA   Muz’a Fiyatları Dünya'da da arttı.
10.06.2011
Yasi Kasırgası nedeni ile zaten el yakan muz fiyatları, Queensland’ın Atherton Bölgesi’ndeki soğuklar nedeni ile daha da artma eğiliminde
Muz fiyatları Melbourne’da son beş yıldır hiç bu kadar pahalı olmamıştı. Beş yıl önce Larry Kasırgası yüzünden lüks meyve haline gelen muz, üç ay önce Yasi Kasırgası’nın sadece 5 saat içerisinde ülkenin muz ihtiyacının yüzde 75’ini karşılayan tarlaları yok etmesi ile bir kez daha yenilemeyecek hale geldi.
Halen kilosu 10 ila 15 dolar arasında bir fiyattan satılan muzun, Queensland’ın Atherton Bölgesi ile NSW’in kuzey bölgesindeki soğuklar nedeni ile yeni bir fiyat artışına maruz kalacağı tahmin ediliyor. Zira bu bölgeler, muz tedariki sağlayan tarlalara sahip.
Avustralya Muz Yetiştiricileri Konseyi Başkanı Jonathan Eccles, hala istikrarlı bir şekilde muz dağıtmayı umut ettiklerini ancak yaklaşan kışın üretimi etkileyeceğini söyledi. Soğukların muz yetiştiriciliğini olumsuz etkilediğini söyleyen Eccles, miktarın azalabileceğini ve bunun fiyatlara yansıyacağını belirtti.
Diğer meyve ve sebzeler ile karşılaştırıldığında 1 kilo muzun fiyatı ile 7 kilo patates ve 5 kilo elma alınabiliyor. Muzun fiyatının düşmesi için ilkbahar mevsimini beklemek gerekiyor. Yetkililer, Ağustos ayına kadar toptan muz fiyatlarının artacağını, sonrasında bir düşüşün gerçekleşebileceğini düşünüyor.
Melbourne Meadow Heights Alışveriş Merkezi’nde Fresh As Manavı’nı işleten Esat Kaya da, muzun bir kutusunu 140 dolara aldıklarını ve neredeyse hiç kâr edemediklerini ancak müşterilerin geri dönmemesi için mecburen az da olsa manavda bulundurmak zorunda olduklarını söyledi. Kaya, fiyatların son aylar içerisinde göreceli olarak yükseldiğini ve bu yükselişin bir süre daha devam edeceğini belirtti. 
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:14 Bugün Gelen: 210 Toplam Ziyaretçi: 3277748
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布