ANAMUR'da HAVA   MUZBİR Başkanı Güney: Muzu Türkiye markası yapacağız
26.07.2011
MUZBİR Başkanı Güney: Muzu Türkiye markası yapacağız ANTALYA (CİHAN)- Turizm daha çok geliştiği için muzun arka planda kaldığını belirten Alanya Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Hüseyin Güney, turizm ile birlikte muzu Türkiye markası yapmaya çalışacaklarını söyledi ANTALYA (CİHAN)- Turizm daha çok geliştiği için muzun arka planda kaldığını belirten Alanya Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Hüseyin Güney, turizm ile birlikte muzu Türkiye markası yapmaya çalışacaklarını söyledi.
 
 

Alanya’nın daha önce muz ile anıldığını belirten MUZBİR Başkanı Güney, turizmin gelişmesiyle deniz, kale, kızılkule ve tersanenin ön plana çıktığına dikkat çekti. Muzun ilk Alanya’da keşfedildiğini ifade eden Güney, bundan böyle muzun turizmle birlikte anılması için çalışma başlattıklarını açıkladı. İlk çalışmayı Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da katıldığı Avrupa Türkiye Muz Bağlantısı Projesi Tanıtım Toplantısı ile başladıklarını söyledi.
Kanarya Adaları’nın muz sektöründe yakaladığı başarıyı örnek alan proje ile yerli üreticilerin Avrupa Birliği (AB) standartlarına çıkarılması ve muz sektöründe dünya çapında bir Türkiye markası olmasını hedeflediklerini kaydeden Güney, proje kapsamında gerçekleştirilecek seminer, eğitim, strateji toplantıları gibi etkinliklerle, üreticileri AB rekabet politikalarını öğrenmeleri ve vatandaşlara AB kalitesinde bir muz arzı sağlamak olduğunu anlattı. Proje bütçesinin 113 bin 680 euro olduğunu belirten Güney, “AB ve Türkiye sivil toplum örgütleri arasında, sürdürülebilir iletişim köprüleri inşa etmek amacıyla 2010 yılında hayata geçirilmiş olan ‘Sivil Toplum Diyaloğu-II Projesi’nin’ üç bileşeninden biri tarım ve balıkçılık. Söz konusu bileşen altında bu proje ile Türkiye ve AB arasında kalıcı iletişim köprüleri kurulmakla kalınmayıp, ülkemizin muz sektöründe AB standartlarını yakalamasına da öncülük edecek. Projenin uygulama süresi boyunca, Alanya ve Anamur bölgelerinde, tarım uygulamalarının ve hasat sonrası uygulamaların geliştirilmesine yönelik olarak 30 yerli üretici, örnek bahçe ve seralarda teorik ve pratik eğitimler alacaklar. Ayrıca pazarlama zincirinde yer alan 6 kuruluşun ISO 22000 standardı kapsamında belgelendirilmesi de temin edilecek.” dedi.

YERİNDE DANIŞMA SİSTEMİ KURULUYOR
        Proje süresince, Türkiye’de ve AB’de yer alan üretici birlikleri bir araya gelerek organizasyon yapıları hakkında bilgi alışverişinde bulunacağını ifade eden Güney, bu sayede bir yandan ‘İyi tarım uygulamalarının Türkiye’ye kazandırılması sağlanırken, diğer taraftan da bölgede muz üretiminde modern tekniklerin uygulanmasının yaygınlaştırılacağını söyledi.
        Bu proje sayesinde iyi tarım uygulamaları sertifikası almaya hak kazanacak 30 üreticinin bir yandan mesleki bilgilerini geliştirirken, diğer üreticilere de örnek teşkil edeceğini vurgulayan Güney, muz sektöründe yer alan tüm firmalar için ‘Yerinde danışma sistemi’ ve bilgi kaynağı oluşturulacağını bildirdi. Proje sonunda AB ülkeleri üretici birliklerinin organizasyon yapılarını inceleme imkanı bulan üreticilerin, bu sayede sektöre girmek isteyen diğer işletmelere kalite standartları ve pazarlama ağları konusunda danışmanlık hizmeti de sağlayabileceğine dikkat çeken Güney, sözlerini şöyle tamamladı: “Muz yetiştirilmesi gibi zor bir konuda AB’deki muadilleriyle diyalog ortamı başlatan MUZBİR, bu alanda dünya çapında bir Türkiye markası yapmanın ilk adımını da atmış oldu.” CİHAN
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:13 Bugün Gelen: 204 Toplam Ziyaretçi: 3277742
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布