ANAMUR'da HAVA   Muz üreticisi fiyattan memnun
26.07.2011
Muz üreticisi fiyattan memnun25 Temmuz 2011Türkiye'nin yıllık toplam muz üretiminin yüzde 50'den fazlasının üretildiği Mersin'in Anamur ilçesinde, hasat sezonunu kilogramı ortalama 1,40 TL'den tamamlayan üretici, fiyatların istikrarlı gitmesinin mutluluğunu yaşadı.Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Niyazi Sinanoğlu, ilçede yaklaşık 18 bin dekar alanda yıllık ortalama 120 bin ton civarında muz üretimi yapıldığını söyledi.
Muz üreticisi fiyattan memnun
Türkiye'nin yıllık toplam muz üretiminin yüzde 50'den fazlasının üretildiği Mersin'in Anamur ilçesinde, hasat sezonunu kilogramı ortalama 1,40 TL'den tamamlayan üretici, fiyatların istikrarlı gitmesinin mutluluğunu yaşadı.
Muz Üreticileri Birliği (MUZBİR) Başkanı Niyazi Sinanoğlu, ilçede yaklaşık 18 bin dekar alanda yıllık ortalama 120 bin ton civarında muz üretimi yapıldığını söyledi.
En son teknolojik gelişmelerine uygun üretim yaparak muzun raf ömrünün uzattıklarını, depolama ve yola dayanıklılığının da arttığını belirten Sinanoğlu, Türkiye'nin yılda yaklaşık 200 bin ton olan muz üretiminin yüzde 50'den fazlasını oluşturan bölümünün sadece Anamur'dan karşılandığını ifade etti.
Muz üreticilerinin iyi bir sezon geçirdiğini, ancak fiyatta yakalanan istikrarın üreticiyi daha da memnun ettiğini ifade eden Sinanoğlu, “Bu yıl Eylül döneminde başlayıp takip eden yılın Şubat ayına kadar süren yoğun hasat döneminde kimi zaman kilogram fiyatı 1,10 ile 2 TL arasında değişse de muz serada ortalama 1,40 TL'den satıldı. İnişli çıkışlı dönemler yaşanmadı. Bu sezon fiyat biraz düşük kalsa da istikrarlı sürmesi üreticinin önünü görmesini sağladı. Böylelikle üretici hesaplarını ona göre yaparak, sezonu mutlu tamamladı. Artık modern depolarda saklanan muz, hasadın yeniden başlayacağı eylül ayına kadar sarartılarak piyasaya sürülecek” dedi.
Şubat'ta biten hasadın ardından Eylül'e kadar yılın büyük bir bölümünde ekim dönemlerine göre az da olsa hasat yapıldığına işaret eden Sinanoğlu, şöyle devam etti:
“Üreticinin bilinçlenmesi ile her geçen yıl daha kaliteli muz üretmeye başladık. Ancak ithal muz nedeniyle zaman zaman yaşadığımız sıkıntıları da yavaş yavaş aşıyoruz. Muz üretimini koruyan ve günümüze kadar sürdürülebilirliğini sağlayan en önemli destek ithalata karşı uygulanan fon uygulamasıdır. İthal muza uygulanan yüzde 145,8'lik gümrük vergisi bize bu konuda önemli destek veriyor. Ancak bu uygulamanın başarısı gümrüklerdeki kaçak girişin önlenmesi ile düşük değer ve sahte fatura ile kaçak muz girişinin engellenmesine bağlıdır. Çünkü muz ithalatında verilen bu uygulamanın suistimal edildiğine dair çeşitli duyumlar alıyoruz.”

“TEMENNİMİZ AYNI İSTİKRARIN SÜRMESİ”

Önümüzdeki sezonda da aynı istikrarın sürmesini temenni ettiklerini belirten Sinanoğlu, şunları kaydetti:
“Fiyattan ziyade istikrarın sürmesi üreticiyi memnun ediyor. Ancak ithal muzla rekabette gübre, yakıt, enerji, ilaç gibi girdi maliyetlerinin yüksekliği de üreticiyi sıkıntıya sokuyor. Bu konuda da hükümetten destek bekliyoruz. Eğer üretici iyi gelir elde ederek sermayesini artırırsa daha fazla yatırım yapacak, böylelikle üretim de artacaktır. Bu da Türkiye'nin muz ihtiyacının karşılanmasına katkı sunacaktır. Böylelikle ihracatı artırmak için yoğun çalışmaların yapıldığı dönemde yurt dışına döviz akışını engelleyerek ekonomiye de önemli katkı sağlayacaktır.”
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:6 Bugün Gelen: 222 Toplam Ziyaretçi: 3277760
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布