ANAMUR'da HAVA   Güney: Muz deyince akla Alanya gelmeli
27.07.2011
Güney: Muz deyince akla Alanya gelmeli AB Bakanı Egemen Bağış ve AKPM Başkanı Çavuşoğlu'nun da katıldığı 'Avrupa - Türkiye Muz Bağlantısı Projesi'nin tanıtım toplantısını değerlendiren AK Parti İlçe ve Muz-Bir Başkanı Hüseyin Güney, muzda Alanya adının ön plana çıkacağını söyledi.
 
AK Parti İlçe ve Alanya Muz Üreticileri Birliği (Muz-Bir) Başkanı Hüseyin Güney, Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış ve Avrupa Konseyi Parlementer Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun da katıldığı 'Avrupa Birliği - Türkiye Muz Bağlantısı Projesi'nin tanıtım toplantısını değerlendirdi. Programın Alanya muzu adına çok verimli geçtiğini ifade eden Güney, Bakan'ın da katılması ile daha verimli hale geldi. dedi.

BİLİMSEL ÜRETİM YAPILMASINI İSTİYORUZ
Güney, Alanya, turizm olduğu kadar tarımın da yapıldığı bir bölgedir. Ama uzun yıllar turizmin gölgesinde kalmıştır. Biz de tarım sektöründeki üreticilerin sesini duyurabilmesi için böyle bir toplantı organize ettik. Alanya Muz - Bir olarak hazırladığımız projemiz var. 18 ay boyunca Alanya'da muz üretimi ne bir çok konuda bilgi aktaracağız. Anadan babadan kalma metotlar yerine üretimlerin daha bilimsel bir şekilde yapılabilmesi için bu tür projelerin daha fazla uygulanması gerekiyor. diye konuştu.

ÜNİVERSİTEDEN AKADEMİK BİLGİ ALMALIYIZ
Akdeniz Üniversitesi'nden Alanya'nın tarım konusunda yeterli ölçüde faydalanamadığını vurgulayan Güney, amaçları arasında üniversiteden tarım sektöründe ürünleri geliştirme, daha iyi yetiştirme, daha iyi pazarlama, üreticinin daha fazla kazanmasını sağlama gibi konularda yardımcı olacak akademik bilgi almak olduğunu söyledi.

ALANYA ADINI ÖN PLANA ÇIKARMALIYIZ
AB Bakanı Bağış'a ve AKPM Başkanı Çavuşoğlu'na teşekkür eden Güney, muzun Alanya'da bir marka haline gelmesini istediklerini yineledi. Bunun için de bu toplantı çok önemliydi. Tüm Türkiye çapında ses getirdi. diyen Güney şöyle devam etti: Alanya muzun ilk üretildiği yerdir. Buradan Anamur, Bozyazı, Gazipaşa'ya yayılmıştır. Ama ilk üretilen yer Alanya oldduğu için Alanya'nın daha fazla ön plana geçmesini istiyoruz. Onun içinde çalışmalarımızı elimizden geldiğince yapıyoruz.

OLUMSUZ ŞARTLARA HAZIRLANMAMIZ LAZIM
Proje sembolik, her zaman yapılabilir. Önemli olan projenin muz ile ilgili olması. Şuanda bölgemizde Alanya, Gazipaşa, Anamur'da yaklaşık 500 bin kişi muzdan ekmek yiyor. Hükümetin de destekleri ile muz fiyatları yaklaşık 5 - 6 senedir aynı seviyede gidiyor. O destek olmasa muz fiyatları çok daha aşağılara düşebilir. Ama bu destek de sürekli olmaz. Dünya Ticaret Örgütü'nün bazı kriterleri var. bu kriterlerden de dışarı çıkarak hükümet yüzde 48,5 bir gümrük vergisi uyguluyor şuanda muza. Bu sürekli olamayabilir. onun için biz muz üreticisi olarak kendimizi olumsuz şartlara hazırlamamız lazım.
 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:12 Bugün Gelen: 197 Toplam Ziyaretçi: 3277735
スーパーコピーシャネルバッグ スーパーコピーシャネル財布