ANAMUR'da HAVA   thal muzla geen 27 yl
13.08.2011
3 Austos 1984'te karlan kararnameden sonra ithal edilen ikita muzla tantmzdan beri yerli muza ilgi kalmad. Olgunlatn gsteren beneklerini kusur olarak grp, tarm ilalaryla kusursuz hale getirilen muzlar tercih ediyoruz Televizyonun bulunmas bir tr 'milat' sayldna gre, milattan nce ben ocukken, yani dnyada olup bitenleri ancak radyodan rendiimiz 'ok eski' dnemlerde Tarihten Bir Yaprak adl bir radyo program vard.
Rahmetli arkadam Irmak Tülbentçi'nin babas Feridun Fazl Tülbentçi, Ankara Radyosu'ndan kaln ve etkileyici sesiyle geçmite yaanm bir olay anlatr, bizler de bugünkü TV görüntülerine ihtiyaç duymakszn o tarihi olay gözümüzün önünde canlandrrdk. Bu haftaki yazm Tarihten Bir Yaprak'a adyorum. Bugün anacam tarihi olay çok yeni. Televizyon dönemi öncesine kadar bile gitmiyor. 3 Austos 1984 günü, yani geçtiimiz çaramba gününden tam 27 yl önce çkarlan bir kararname, ülkemizde meyve ve sebze ithalatn serbest brakt.
ANAMUR MUZU KISA SÜREDE DEMODE OLDU
O günlerde hiçbirimiz hayatmzda nelerin deieceinin farknda deildik. Ama bir yl sonra, 1985'te manavlarda ilk ithal Chiquita muzlar yerini aldnda, kyamet koptu. lk günden itibaren medyamzn Türkçeletirip Çikita diye anmaya balad bu azman muz, Anamurlu güdük hemcinslerinin sonunu getirdi. Bir zamanlar dünyann en makbul tütünü olarak bilinen Türk tütünü, Roman müzisyenlerin arklarna bile giren 'Cigaras Malbora' tarafndan devre d brakld gibi, Anamur muzu da birkaç hafta içinde demode oldu. Hepimiz onun dört kat büyüklüündeki Çikita'y yemeye baladk. O dönemin Anamur muzlarnn arkasndan at yakacak deilim. Parmak kadar, yarsndan fazlas kabuk olan yerli muzlar, üstüne üstlük ham toplanyor ve rakibi olmad için dünyann parasna satlyordu. Güney Amerika'dan Hamburg'a gemilerle, oradan da stanbul'a uçaklarla getirilen Çikitalar da gerçi ham olarak toplanp yolda nispeten olgunlayor, karpit frnnda rengi sarartlp piyasaya sürülüyordu ama fiyat Anamur'unkinden daha ucuzdu. Ayrca bir tanesi insan doyuruyordu.

THALATINA 110 MLYON DOLAR HARCANDI
lk yl Çikita'nn ithalatna 6 bin dolar harcayan ülkemiz, en ücra köy pazarlarna bile düen bu meyveyi getirmek için hzla kesenin azn açt. 2000'de artk hepimiz Çikitakolik olmutuk ve muz ithalatna 110 milyon dolar harcadk. Bugünlerde ithal muza talep daha dengeli, ödediimiz döviz 50 milyon dolar pek geçmiyor. Bu kadar ithal muz yediimiz için vicdan azab çekmemiz gerekmez. Zira muz, pirinç, buday ve msrn ardndan dünyada en önemli dördüncü gda ürünü. Toplam üretilen 100 milyon ton civarnda muzun yaklak yüzde 85'i, üretim yaplan ülkelerde kendi halklar tüketiyor. 500 milyon insan için muz, tpk bizim budaymz kadar vazgeçilmez gda ürünü. hracata yüzde 15'lik bir miktar kalsa da, bu kadar bile onu ticareti yaplan tüm meyveler içinde zirveye oturtmaya yetiyor. Bizler çi tüketilen muzlar tercih ederiz. Oysa üretici ülkelerde daha çok muzun sebze olarak piirilen türleri yeniyor. Bunlar bol miktarda niasta içerdikleri için sadece pimi halde yenebiliyor. Muzun bu denli aranan meyve olmasnn en önemli nedeni ise, içerdii mineraller, özellikle potasyum ve bata B vitamini olmak üzere birçok vitamin açsndan zenginlii. Onun kadar ksa sürede enerji veren ve vücuttaki etkisi onun kadar kalc olan baka meyve yok. Bu nedenle sporcular için bire bir.
MUTLULUK HORMONU SEROTONN ÇERYOR
Stres altnda yaayanlarn da arada bir muz yemelerinde yarar var; zira muz, mutluluk hormonu serotonin içeriyor. Vücuttaki syrklara ve ufak tefek kanamalara muz kabuu sürüldüünde, iyileme süreci hzlanyor. Görünüünden dolay erotik simgeler arasnda yer almas da bir baka önemli özellii. Reklamlarda, filmlerde onun erotik simge olarak kullanld saysz örnekleri bir yana brakalm, 1920'lerde Avrupa sosyetesinin akln bandan alan ufak tefek zenci arkc Josephine Baker'n efsanevi muzlu etei hiç unutulmad. Onun ardndan yüzlerce revü dansözü, üne ulamann yolunu muzlu eteklerde arad.

Alanya'ya Msr'dan geldi
Muz, 1750'li yllarda zengin bir aile tarafndan Msr'dan Alanya'ya süs bitkisi olarak getirildi. Ancak meyve verdii fark edilince, 1930'lu yllardan sonra ticari amaçla da yetitirilmeye baland. Bugün ülkemizde sadece Anamur, Bozyaz, Gazipaa ve Alanya ile çevresinde Musa Cavendish ad verilen bodur muz üretiliyor. Yerli muz 1985'ten sonra Çikita ile rekabet edebilsin diye slah edildi, ürün kalitesiyle kokulu yerli muza talep de artt.

4 BN YILDIR VAR

Avrupa'da ise muz, evlere 19. yüzyln sonlarnda girdi. Ancak muz bitkisi Güneydou Asya'da 4 bin yldr yetiiyor. Arap tüccarlar tarafndan Hindistan'dan Ortadou ve Kuzey Msr'a tanan muzu Portekizliler, 15. yüzylda Kanarya Adalar'na götürdü. Muz, buradan Karayiplere ve Güney Amerika'ya ulatrld. Kuzey Amerika'da ise muza talep 1876'da Philadelphia'da düzenlenen Dünya Fuar srasnda patlad. Orta ve Güney Amerika'nn 'Muz Cumhuriyetleri'nin bugüne dek deimeyen hazin kaderi böyle balad. Dünya Salk Örgütü'nün iddetle uyarmasna ramen, muz üretiminde ABD ve AB'de yasak olan, tehlikeli tarm ilaçlarnn kullanlmasna göz yumulduunu eklemek lazm. Bir ithal muzu srdmzda ne yazk ki bütün bu olumsuzluklar azmzda kötü bir tat brakmyor. Biz tüketiciler Çikita'mzn bamlsyz. Ufak tefek kahverengi benekler onun olgunlatn gösterse de, biz onun üzeri lekesiz, sapsar olmasn isteriz. Gündelik hayatmzn vazgeçilmezleri arasna bu kadar ksa sürede giren Çikita muzla beraberliimizin 27. yldönümü hepimize kutlu olsun!


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzman - Danman- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyar: Yaynlanan haber ve yazlarn (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm haklar Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yaznn veya haberin tamam özel izin alnmadan kullanlamaz.
Ancak alntlanan yaz veya haberin bir bölümü, alntlanan habere aktif link verilerek kullanlabilir.

...

 


 

SERA SGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | letiim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyareti:51 Bugn Gelen: 126 Toplam Ziyareti: 2607668
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay