ANAMUR'da HAVA   ‘Migros olarak Alanya muzundan memnunuz’
09.09.2011
‘Migros olarak Alanya muzundan memnunuz’ ALANYA Muz Üreticileri Birliği’nin (MUZBİR) organize ettiği Avrupa Türkiye Muz Bağlantısı Projesi kapsamında yapılan Muz Üretim, Olgunlaştırma ve Pazarlama Konularında Türkiye ve Kanarya Adaları'nın Karşılaştırılması konulu programa dün de Grand Okan Otel’de devam edildi.

MUZBİR Başkanı Hüseyin Güney’in ev sahipliğinde yapılan çalıştaya Kanarya Adaları Zirai Araştırmalar Enstitüsü (ICIA) Direktörü Victor Galan Sauco, Kanarya Adaları Muz Üreticileri Birliği’ni (ASPROCAN) temsilen Esther Dominguez Palarea, Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hamide Gübbük, İlçe Tarım Müdürü Umut Olgun, Hal Müdürü Halit Parlayüksel, Antalya İl Tarım Müdürlüğü temsilcileri ile Migros Akdeniz Bölgesi Yaş Meyve Sebze Alım Müdürü Levent Üstün katıldı.
MİGROS KALİTEDEN MEMNUN ÇIKTI
Çalıştay’da Türkiye ile Kanarya Adaları'nın muz üretimi, olgunlaştırma ve pazarlama konularında karşılaştırmalar yapılarak benzerlik ve farklılıklar görüşüldü. MUZBİR’in daveti üzerine Alanya’ya gelerek çalıştaya katılan Migros Akdeniz Bölgesi Yaş Meyve Sebze Alım Müdürü Levent Üstün, Yeni Alanya’nın sorularını yanıtladı. Yaklaşık beş yıldır Alanya’dan muz satın alarak Migros’un tüm şubelerinde satışa sunduklarını belirten Üstün, “Yerli muz ile ithal muz arasındaki en önemli fark, yerli muzun fiyat açısından daha karlı olmasıdır” dedi.
ALANYA İHTİYACI KARŞILIYOR
İthal muzu koli olarak aldıklarını, sağlıklı bir görünümde olmasına özellikle dikkat ettiklerini söyleyen Üstün, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Biz Migros’larda yerli ve ithal muzu aynı fiyata satmıyoruz, ikisini de farklı şekilde pazarlıyoruz. Son birkaç yıldır yerli muzda büyük bir kalite söz konusu. İthal muzdaki standartlar artık yerli muzda da var. 2009’dan bu yana Migros ve Tansaş marketlerimizde artık Alanya muzu da satıyoruz. Alanya’dan gelen muzdan çok memnunuz. Marketlerimizde bir yılda yaklaşık 650-700 ton muz satıyoruz, Alanya’da yetişen muz da bize yetiyor. İyi tarım uygulamaları sertifikası olan muz üreticilerini daha çok tercih ediyoruz, bu anlamda Alanya da ihtiyaçlarımıza cevap veriyor.”


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:30 Bugün Gelen: 94 Toplam Ziyaretçi: 2663828
Cosplay Costumes for Sale - FineCosplay