ANAMUR'da HAVA   Anamur üreticilerini bekleyen tehlike
15.10.2011
Anamur üreticilerini bekleyen tehlike Antalya merkezi ve ilçelerinde meydana gelen sel ve dolu felaketi sonrası ortaya çıkan manzarayı televizyon ekranlarından görmüşsünüzdür. Benzer manzaralara geçtiğimiz yıllarda yakın çevremiz Anamur Bozyazı ve Aydıncık’da da rastladık. Anamur’da 2001 yılında meydana gelen sel felaketi, 2009 yılında meydana gelen dolu afetinin meydana getirdiği maddi kayıplar telafi edilmiş, yaralar sarılmış değil. Daha sonra meydana gelen sel, dolu ve hortum gibi doğal afetler Anamur, Bozyazı, Aydıncık, Gülnar ve Ermenek yöresinde büyük maddi kayıplara neden oldu. Afet sonrasında görevli kamu kuruluşları tarafından yapılan hasar tespitlerinden de bildiğimiz kadarı ile bir sonuç çıkmadı.
         Anamur ve çevresinde ekonomik hayat, tarım ve hayvancılığa dayanır. Ama hayvancılıktan ziyade tarımsal faaliyetlerin önemi büyüktür. Anamur ve Bozyazı sahip olduğu coğrafi yapı ve süptropikal iklim özellikleri ile ülkemiz tarımında özel bir öneme sahiptir. Eskilerin deyimi ile “asanı yerde unutsan yeşerir” denilecek kadar verimli topraklarında “inadına daha çok üretim” çabaları dikkatlerden kaçmamaktadır. Bütün bu iyi niyetli çabalara, miras yoluyla toprakların aşırı bölümlenmiş ve küçülmüş olması üreticinin önündeki en büyük engeldir. Üretim yapılacak arazi daraldıkça yapılan masrafların oranı yükselmekte ve elde edilen gelirin azalmasına neden olmaktadır.
Bu yöre insanının bir diğer özelliği de atadan dededen kalma besicilik kültürüdür. Besicilikte özellikle küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin ilgi gördüğü, kent merkezinden uzak köylerde keçi, koyun sürülerinin geçmiş yıllara göre artmaya başladığı, bazı köylerde sığır besiciliğine başlandığı dikkatimizi çekiyor. Bununla beraber sulanabilen arazilerde, kırk-elli yıl önce başlayan turfanda meyve ve sebze üreticiliği devam etmekte, açık ve kapalı alanda çilek ve muz üretimi yaygınlaşmaktadır. Özellikle muz üretimi yaklaşık 400 binden fazla insanımızın geçim kaynağıdır.  
         13 Ocak 2011 tarihinde Bakanlar Kurulunda alınan bir karar bölgemizi çok yakından ilgilendirmektedir. 2090 Sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun ve Yönetmeliklerinde yapılan değişikliğe göre, doğal afetlerden zarar gören üreticilerin devlet desteği alabilmeleri için sigortası yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Bunun basit anlatımı, “ey vatandaş, doğal afetlerden zarar görmüş ve benden yardım isteyeceksen, önce sigortanı yaptıracak, primlerini düzenli olarak yatıracaksın, ondan sonra ne isteyeceksen isteyeceksin, yoksa havanı alırsın” demektir.
         Tarladaki ürününe, seradaki muzuna, ahırdaki sığır veya küçükbaş hayvanlarına, kümesteki tavuklarına sigorta yaptırmak için önce gidip İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde tutulan Çiftçi Kayıt Sistemime kayıt olacak, daha sonra Sigorta Acentelerinin yolunu tutacaksın. Sigorta Acentelerinin bir sürü tespit ve onayından geçtikten sonra da primlerini adam gibi ödeyeceksin. Afet halinde bu işlemlerin tamam ise gönlünü ferah tutabilirsin. Yoksa bol bol “kendim ettim, kendim buldum” türküsü söylemek düşüyor payına.
         Çevremizde meydana gelen afetler sonrasında çok duyduk. Doğal afet tespit komisyonları yazıp çizdiler, şu kadar zararın var dediler. Ama sonra ne gelen oldu ne giden. Hoş çoğu zaman sigorta yaptırmış, primlerini ödemiş olanlar da hayal kırıklığı yaşadılar, kimse yüzlerine bile bakmadı. Ama olsun.
         Daha önce bir yazımızda esnaflara bir çağrıda bulunmuş ve güç birliği yapmalarını önermiştik. Şimdi de küçük ve dar alanlarda çilek ve muz üretimi yapmaya çalışan küçük çiftçilere seslenmek istiyoruz. Gelin emeklerinizi, arazilerinizi birleştirip güç birliği yapın. Bunun için şirket gerekiyorsa şirket, kooperatif gerekiyorsa kooperatif kurun. Bakın o zaman şartlar nasıl değişiyor.      
 
 
 
 
 

 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:5 Bugün Gelen: 292 Toplam Ziyaretçi: 2519764
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。