ANAMUR'da HAVA   Dörtyol'da muz üretimi sevindirdi
21.10.2011
Narenciye üretimi ile tanınan Hatay'ın Dörtyol ilçesinde bir girişimci, yıllarca yetiştiriciliğini yaptığı narenciyeden emeğinin karşılığını alamayınca, 300 bin TL'lik yatırımla muz serası kurdu.Yaklaşık 10 dekarlık narenciye bahçesinin 6 dekarını sökerek muz serası kuran üretici Ahmet Resul Alkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, adeta ata mesleği olan narenciye yetiştiriciliğinden, ürünün para etmemesi, pazar sıkıntısı gibi nedenlerle emeğinin karşılığını alamadığını söyledi.
Narenciye üretimine birçok kişinin karşı çıkmasına rağmen son verdiğini ve yaptığı araştırmayla muz ekimi üzerine çalışma yapmaya başladığını vurgulayan Alkan, şöyle devam etti:

''Yaklaşık bir yıl muz üretimi üzerine araştırma yaptım. Hangi iklim şartında nasıl yetiştirildiğini en ince ayrıntısına kadar inceledim. Yaptığım çalışmayla Türkiye'de tüketilen muzun yüzde 75'inin ithal olduğunu öğrendim. Bunun üzerine pazar sorunu olmayan ve narenciyeye göre daha karlı olan muz üretimine başlamaya karar verdim. Çevremdeki birçok kişi başarılı olamayacağımı söyleyerek karşı çıktı. 10 dekarlık arazimin 6 dekarındaki narenciye ağaçlarını söktüm. Daha sonra bahçemin toprağını sürüp muz üretimi için hazır hale getirdim. Ardından da Antalya ve Anamur'dan satın aldığım muz fidelerini diktim. Adeta başında nöbet tuttuğum fidanlarım her geçen gün biraz daha büyüdü ve altı ayda meyve verecek duruma geldi.''

Muz serasından şubat ayından itibaren hasat yapmaya başlayacağını vurgulayan Alkan, 320 ağacın bulunduğu seradan 10 ton meyve almayı hedeflediğini kaydetti.

Muz yetiştirmenin, narenciyeye göre zahmetli olmasına karşın daha karlı olduğunu vurgulayan Alkan, ''Bu yıl 10 ton muz hasadı yaparak ilçenin adını muzla duyurmayı hedefliyorum. Önümüzdeki sezon da 17 ton ürün almayı planlıyorum'' diye konuştu.

Alkan, yetiştirdiği ürünlerin tamamen organik olduğunu, her yıl üretimini artırarak Dörtyol muzunun tanıtımını yapacağını ifade etti.

Alkan'a sera kurması konusunda teknik destekte bulunan kimyager Rıza Yıldız, Dörtyol ilçesinin muz yetiştiriciliği için çok uygun bir yer olduğunu belirtti. Dörtyol'un yanı sıra Hassa'da da muz serası kurma çalışmalarının bulunduğunu vurgulayan Yıldız, hedeflerinin Hatay'ın hemen her yerinde çiftçileri alternatif üretime yönlendirmek olduğunu kaydetti.

Yıldız, Hatay genelinde 2006 yılından bu yana muz yetiştiriciliğinin giderek yaygınlaştığını, toplamda 220 dekarda alanda üretim yapıldığını sözlerine ekledi.


 

Site sahibi: Bünyamin KOZAK - Muz Uzmanı - Danışmanı- Anamur - bkozak@muz.gen.tr

Yasal Uyarı: Yayınlanan haber ve yazıların (kaynak olarak gösterilenler hariç) tüm hakları Bünyamin KOZAK'a aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının veya haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.
Ancak alıntılanan yazı veya haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

...

 


 

SERA SİGORTASINDA ÖNDER
Muzcular | İletişim | Muz Sempozyumu |
Aktif Ziyaretçi:49 Bugün Gelen: 286 Toplam Ziyaretçi: 2519758
ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ・ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。