Muzun Faydaları

Prof.Dr. Osman Müftüoğlu – Sağlık ve Mutluluğun Meyvesi – MUZ

Dr. Ali Mert – Muzun İnsan Sağlığı Açısından Önemi

Muz:  İshal şikâyeti olan kişilerde muz oldukça etkilidir. Ayrıca bağırsaklardaki yararlı bakteriler içinde yardımcı bir besin maddesidir. Düzenli bir şekilde tüketilen muz kanser riskini yarı yarıya azaltmaktadır. Muzun felç riskini de aza indirgediğine inanılmaktadır.

Akne ve sivilceye muz. Yüksek antioksidan içeren muz sayesinde akne etkilenen cildiniz için mucize bir maske yapabilirsiniz. Bu nedenle 2 orta boy muzu bir kase içine karıştırın. Karışımın daha etkili olması amacıyla 2 tatlı kaşığı bal ekleyin. Bal maskenin etkisini arttırmak için çok önemlidir. İyice karıştırdığınız ballı muzu olarak isterseniz akneden etkilenen noktalara ya da yüzünüzün tamamına uygulayabilirisiniz.
Maskeyi uyguladıktan sonra en az 15-20 dakika kadar bekletin ılık su ile durulayın. Muz sivilce akne karşı gizli silahlarından biridir. Haftada bir maskeyi uygulayın.

Muz ile kalça eritme diyeti. HER GÜNKÜ PROGRAM Kahvaltı: Bir porsiyon hazırladığınız müsli, bir fincan süt ve dilimlenmiş yarım dilim muz Saat 11.00: Bir elma Öğle: Bir porsiyon müsli ve yarım muz.
Öğleden sonra: Bir avuç kuru üzüm, Ana öğün: Meyveyle birlikte temel gıdalar, Yatmadan önce: Bir portakal, Meyveler: Elma, kayısı, iki kurutulmuş erik, bir mango, ANA ÖĞÜNLER: Pazartesi: Bir parça tavuk kanat ya da göğüs ızgara, yeşil salata ve bir meyve, Salı: İki yumurtalı omlet, domates ve rendelenmiş havuçla tüketilecek., Çarşamba: Bir çay fincanı büyüklüğünde yer tutan spagetti. Bir meyve. Perşembe:
İnce dilimlenmiş bir tavuk göğsü. Haşlanmış havuçla servis yapılacak. Dilerseniz yanına haşlanmış brokoli de alabilirsiniz. Bir meyve. Cuma: Ton balıklı yeşil salata. Bir adet katı pişmiş yumurta. Bir meyve.
Cumartesi: Bir parça hindi göğsü, mısırla karışık yeşil salata. Bir meyve. Pazar: 3 dilim rosto edilmiş biftek, havuçlu brokoli salatası ve iki adet haşlanmış patates. Bir meyve.


 Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Muz her yönüyle çok yararlı bir meyvedir.Muzu yiyerek vücudunuza faydalı olmasını sağlayabilir kabuğu ile de faydalanabilirsiniz. İşte muzun yararları ve kabuğundan yararlanma çeşitleri;
 Muz Kabuğunun Faydaları

Muz Kabuğunun Faydaları Nelerdir, Muz her yönüyle çok yararlı bir meyvedir.Muzu yiyerek vücudunuza faydalı olmasını sağlayabilir kabuğu ile de faydalanabilirsiniz. İşte muzun yararları ve kabuğundan yararlanma çeşitleri; Evinizdeki bitkilerin yapraklarını parlatmak istiyorsanız bu çok iyi bir yöntem. Aynı zamanda bu bitkilere gübre etkisi de yaratacaktır. Ayakkabınız pis mi görünüyor? Muz kabuğunu ayakabıya sürüp temiz bir bezle sildiğiniz de canlı, parlak ve temiz görünüm sağlayacaktır. Aynı zamanda muz cildi temiz ve yumuşak tutmak için de etkilidir. İçindeki potasyum ve antioksidanlar ciltteki problemlerin hızla giderilmesini sağlar. Bir sirvisinek tarafından ısırıldığınızda muz kabuğu kaşıntıyı ve yanma hissidi giderecektir.