fbpx
Genel

Ekvador Devlet Başkanı Ziyareti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye’nin 2006 yılında başlattığı Latin Amerika ve Karayipler’e açılım politikası çerçevesinde bölgeye büyük ilgi gösterdiğini söyledi.

Gül, Ekvador Cumhurbaşkanı Rafael Correa Delgado ile başbaşa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Correa ve beraberindeki heyeti Türkiye’de misafir etmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Gül, Ekvador’dan Türkiye’ye ilk kez Cumhurbaşkanı düzeyinde ziyaret gerçekleştirildiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin 2006 yılında başlattığı Latin Amerika ve Karayipler’e açılım politikası çerçevesinde bölgeye büyük ilgi gösterdiğinin altını çizerek, bölgede 9 büyükelçilik açtıklarını, Ekvador’daki büyükelçiliğin de 2011 yılında açıldığını anımsattı.

”Ekvador bizim için bölgesinin parlayan yıldızıdır” diyen Gül, kalkınma ve istikrar hamlesi başlatmalarından dolayı Correa’yı tebrik etti.

-”Muz ithalatının yüzde 90’ı Ekvador’dan”

Gül, Türkiye ile Ekvador arasındaki ilişkileri karşılıklı saygı ve sevgi üzerinde geliştirmeye karar verdiklerini belirtti. İki ülke arasındaki vize muafiyetinin, ülkeleri birbirine yakınlaştıran unsur olduğunu dile getiren Gül, ”Siyasi, ekonomik ve ticari işbirliğini geliştirme kararı aldık” diye konuştu.

Türkiye ile Ekvador arasındaki 150 milyon dolarlık ticaret hacminin yetersiz olduğunu ifade eden Gül, bu rakamın artırılması ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması yönündeki arzularını teyit ettiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye’nin muz ithalatının yüzde 90’ını Ekvador’dan karşıladıklarını da anlatarak, ticaret potansiyeline ilişkin detaylı görüş alışverişinde bulunduklarını belirtti.

Correa’nın İstanbul’daki Türkiye-Ekvador İş Forumu’na katılacağına da değinen Gül, ekonomik ilişkilerin çok ileri boyutlara taşınacağına dair inancını dile getirdi. Gül, ilişkilerin iki ülke halklarının çıkarına olacak şekilde gelişeceğine inandığını söyledi.

-Sorular-

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, Ekvador’dan ithal edilen muza yüzde 45’e varan oranda vergi uygulandığı belirtilerek, görüşmelerde bu oranın düşürülmesinin ele alınıp alınmadığının sorulması üzerine, bunların gündeme geldiğini, iki ülke arasındaki ticaretin artırılmak istendiğini, ilgili bakanların konuyla ilgili konuştuklarını söyledi.

İlgili bakanın bu konuda bir elastikiyet gösterilmesi için talimat verdiğini kaydeden Gül, Türkiye’nin muz ithalatının yüzde 90’ının Ekvador’dan olduğunu anımsattı ve gülerek ”Ekvador ile ilgili bir gümrük vergisi değil o. Devlete gelir temin etmekle ilgili bir şey” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ile Ekvador arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanmasının düşünülüp düşünülmediğine ve Türklerin Ekvador pazarında nelerle ilgilendiğine dair soruyu da yanıtladı. Türkiye ile Ekvador arasında Serbest Ticaret Anlaşması imzalanması konusunda çalışmaların yapıldığını söyleyen Gül, çalışmaların kısa sürede tamamlanabileceğini, böylece iki ülke arasındaki ticaretin artacağını dile getirdi.

Türkiye ile AB ülkeleri arasında gümrük birliği olduğunu vurgulayan Gül, Türkiye’ye satılan bir malın Avrupa Gümrük Birliği’ne de satılması anlamına geldiğine dikkati çekti. Gül, ”Türkler de Ekvador’un çok zengin madenleriyle ilgilenmekte, yatırım yapmakta. Buna dönük ticaret ve enerji konusunda çok ilgi göstermektedirler” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, başka bir soru üzerine de BM Kalkınma Programı çerçevesinde Ekvador’un doğal güzellikleri ve kaynaklarının korunması için Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığını ifade etti.

-İkili anlaşmalar-

Bu arada, ortak basın toplantısı öncesinde Gül ve Correa’nın huzurunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino Aroca tarafından, Türkiye ile Ekvador arasında Turizm Alanında İşbirliği, Kültürel ve Eğitsel İşbirliği, İşbirliği çerçeve anlaşmaları imzalandı. İki bakan ayrıca çevre alanında mutabakat zaptı da imzaladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir