fbpx
Genel

Muz Yetiştiriciliğinde biyolojik çözümlerle % 40 a yakın verim artışı sağlandı.

Muz Yetiştiriciliğinde biyolojik çözümlerle % 40 a yakın verim artışı sağlandı.
 
Muz Yetiştiriciliğinde organik yöntemlere bir yenisi daha eklendi. Biyolojik yöntemler. Artık muz üreticileri biyolojik ürünleri kullanarak muz yetiştiriciliğinde yeni bir çığır açtı.
Anamur ilçesinde muz yetiştiriciliği kitabı yazarı Ziraat Yüksek Mühendisi Bünyamin Kozak, biyolojik ürünlerle kendi serasında yaptığı denemelerde % 40 verim artışını ve 30-40 gün erken hasadı elde etmeyi başardı.
 
Bakla ve fasulye bitkilerinin köklerinde yaşayan ve havada % 70 oranında bulunan serbest azotu toprağa bağlayan bakterilerin benzerleri muz yetiştiriciliğinde kullanıldı. Kullanılan mikoriza adı verilen mantarların köklerin yüzeyini eldiven gibi kapladığını ve hem bitkinin daha iyi beslenmesini sağladığını, hem de köklere yapılan mantar ve nematod saldırılarına karşı koruduğunu söyleyen Kozak, ayrıca kullanılan bazı bakteri türlerinin kök çürüklüğüne neden olan mantarların hastalık yapmasını engellediğini, yine Organicul adlı ürünün içindeki bazı bakterilerin de salgıladıkları enzimlerle topraktaki gübrelerin yarayışlılığını artırdığını belirterek üreticilerin organik tarımda başarıyı artırmak için bu tür biyolojik yöntemlerden yararlanması gerektiğini söyledi.
Elde edilen başarılı sonucu serasında düzenlediği bahçe günü ile üreticilere gösteren Kozak, çalışmalarına devam ettiğini, önümüzdeki günlerde uyguladığı diğer biyolojik yöntemlerden elde edeceği sonuçları da muz üreticileri ve meslektaşları ile paylaşacağını belirtti.
 
Bahçe gününe katılan biyolojik ürünleri pazarlayan firma olan Sözen A.Ş. nin temsilcisi Ziraat Mühendisi Hüseyin Doğançukur, bu uygulamaların normal gübreleme uygulamalarının etkinliğini artırdığını, hem de bitkinin fizyolojisini güçlendirdiğini söyledi. Doğançukur, Organicul adlı ürünün içinde bulunan bakterilen ve faydalı mantarların tarımda yeni bir dönemi başlattığını ifade etti.
 
Toplantıya Anamur Muz Üreticileri Birliği danışmanları, İlçe Tarım Müdürlüğü teknik elemanları ve muz üreticileri katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir